PATRONI ROBOTYKI:

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2012-03-14 12:35

RobotChallenge 2012: Polskie roboty znowu nie do pobicia! Relacja z wiedeńskiego turnieju robotów

W ubiegły weekend, 10 i 11 marca, w Wiedniu odbyły się największe europejskie zawody robotyczne RobotChallenge. Jest to zarazem najbardziej prestiżowa impreza tego typu, tym bardziej miło słyszeć, że po raz kolejny zdominowali ją Polacy.

Obrońcy tytułu z ubiegłego roku w sumie zdobyli 13 medali, w tym pięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe! Tegoroczną imprezę odwiedziło ponad 5 tys. osób. Do zawodów stanęło 286 robotów z 24 państw, które walczyły ze sobą w 14 kategoriach, m. in. Line Follower, Sumo w kilku wersjach oraz najbardziej spektakularnej Air Race. Po raz pierwszy na RobotChallenge pojawili się zawodnicy z Ameryki Południowej, Hongkongu i Omanu.

Zdobyliśmy pierwsze miejce w kategoriach: Humanoid Sprint ("Secespol FastFoot"), Puck Collect ("R-BOT Sarmatic") i Micro Sumo ("Zwierzak"). W konkurencji Line Follower zajęliśmy nawet całe podium!

Kategorię Air Race Autonomous wygrał również nasz robot "ROBO-HOBBY.PL Drone". Konkurencję Freestyle, gdzie prezentowane są co roku niezwykłe i dziwaczne roboty, zwyciężył maleńki "Pocketbot 2" konstruktora z Czech - mając wymiary jedynie 4,8 × 3,2 × 1,2 cm robot zmieścił by się w pudełku od zapałek. Drugi był polski "Zebulon".

Szczegółowe wyniki można obejrzeć na stronie www.robotchallenge.org. Zdjęcia są do obejrzenia na facebookowym profilu RobotChallenge.

____________________________________________________________________________

Robotyka.com jest oficjalnym patronem medialnym Robot Challenge 2012.

Organizatorem turnieju RobotChallenge jest INNOC - austriackie stowarzyszenie na rzecz innowacji w informatyce wraz z austriackim Ministerstwem Nauki. Głównym celem i powodem organizacji turniejów robotycznych jest rozwój młodych talentów w zakresie szeroko pojmowanej nauki i badań naukowych.