PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-04-21 12:38

Portland otwarty na autonomiczne pojazdy

Portland to stolica amerykańskiego stanu Oregon. To liczące ponad 600 tys. mieszkańców miasto właśnie trafiło na pierwsze strony w mediach - wszystko to za sprawą nowego podejścia włodarzy miasta, które chcą uczynić je przyjazne autonomicznym pojazdom. Burmistrz Ted Wheeler wraz z miejskim wydziałem transportu pracują nad implementacją nowych przepisów, dzięki którym autonomiczne samochody mogłyby legalnie wyjechać na ulice jeszcze w tym roku.

Portland w szczególności skupia się na programach, które rozbudowałyby bieżącą infrastrukturę tranzytową, poprawiły dostępność niektórych obszarów, a także zmniejszyły ilość szkodliwych gazów, uwalnianych w procesie spalania. Ostateczna forma prawa, nad którym obecnie trwają prace, powinna zostać skrystalizowana w przeciągu dwóch lat. Jak donosi agencja Bloomberg, która podała tą wiadomość, każdy podmiot zainteresowany wprowadzeniem swoich pojazdów na ulice Portland będzie musiał spełnić szereg rygorystycznych wymagań, w szczególności związanych z dość kapryśną pogodą, jaka cechuje to miasto. Położone nad Wielkimi Jeziorami nawiedzane jest regularnie przez deszcze i mgły, co stanowi zdecydowanie inne warunki, niż te w których testowane są autonomiczne pojazdy w słonecznej Kalifornii czy pustynnej Arizonie.

Miejscy oficjele nie ujawnili czy i które firmy są zainteresowane działaniem na obszarze Portland, jednak według doniesień Bloomberg jest to większość poważnych graczy tego rynku. Miasto jest zainteresowane dokładną kodyfikacją tej gałęzi prawa, ponieważ cieszy się nienajlepszą opinią w związku z działaniami firmy Uber na jej terenie i tajnym projekcie "Greyball", który nakierowany był na unikanie przepisów. Dlatego też prawodawcom zależy na uregulowanie tej kwestii, zanim inni spróbują znaleźć na jej obszarze kreatywne rozwiązania. Moment wydaje się właściwy, ponieważ już niebawem wspólny projekt General Motors i Lyft ma dysponować znaczną flotą autonomicznych pojazdów, które trzeba będzie gdzieś przetestować. Portland zdaje się być odpowiednim miejscem.

Źródło: engadget.com / Bloomberg