PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-06-19 15:26

Robot nie bimba, gdy gra marimba

Owa marimba to dość prosty instrument etniczny, swoją konstrukcją zbliżony do ksylofonu. Technika gry przypomina cymbałki i tym samym nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak sprawa się zmienia, gdy za "klawiszami" stanie robot. I to do tego taki, który sam się uczy muzyki, a następnie komponuje własne utwory.

Mason Bretan z Georgia Tech zbudował niecodziennego robota, którego ochrzcił mianem Shimon. Nie tylko jest on sprawny na tyle, aby cymbalić z wprawą zawodowego cymbała, tudzież cymbalisty, ale ponadto potrafi sam komponować autorskie melodie. Korzystając z biblioteki blisko 5000 utworów, zawierające dzieła szerokiego spektrum - od Beethovena poprzez Beatlesów, a kończąc na Lady Gadze, Shimon analizuje melodie po czym przy pomocy czterech rąk bije niemalże na oślep po instrumencie, uzyskując przy tym zaskakująco dobre rezultaty.

Mason Bretan, który obecnie kończy pisać swoją pracę doktorską, zdążył już się zapisać w historii muzycznych robotów. W 2012 roku opracował on Shimi - przystawkę do smartfona z głośnikiem, która mogła śledzić wyrazy twarzy słuchaczy. Ponadto robot był w stanie wyszukiwać piosenki po tym, jak wyklaskało mu się pasujący rytm.

Shinon jest dalece zaawansowanym robotem, który po usłyszeniu zaledwie pierwszych czterech taktów utworu jest w stanie go rozpoznać, określić skalę oraz tempo, po czym zacząć improwizację w oparciu o swoją dotychczasową wiedzę. Poniższy film rzuca nieco światła na funkcjonowanie robota, a także dostarcza informacji, co do jego repertuaru, który przypomina nieco muzykę sączącą się z głośników w supermarketach. Podobne obszary odkrywa brytyjski startup Jukeblox, którego SI przy pomocy technik deep learning uczy się komponować muzykę tła.

Przed Shimonem wielka chwila, ponieważ pod koniec czerwca ma zagrać swój pierwszy koncert na żywo. To będzie prawdziwy test, który wykaże czy Shimon jest w stanie błyszczeć również w świetle jupiterów.




Źródło: engadget.com