PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

strona 1 z 75
 
Omron: Otwarcie Laboratorium Safety na Politechnice Warszawskiej
data dodania: 2017-07-19 15:27
Dnia 1 czerwca 2017 roku, w trakcie spotkania przedstawicieli firmy Omron Electronics z pracownikami naukowymi Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, odbyło się oficjalne przekazanie przez firmę stanowiska badawczo-dydaktycznego "Omron Sysmac Safety Educational Panel".
Marchewka na roboty
data dodania: 2017-07-11 15:37
Reinforcement learning, czyli uczenie wspomagane, to technika nauki i ukierunkowywania zachowania poprzez zastosowanie systemu nagród - tzw. "marchewki". Oczekiwane zachowania są nagradzane, podczas gdy niechciane pozostają bez nagrody. To dość powszechne narzędzie stosowane w uczeniu maszynowym, które wykorzystał zespół z Alphabet celem nauczenia algorytmu DeepMind AI do pokonania toru przeszkód.
Nie straszne są betony, gdy powietrze tną dwa drony
data dodania: 2017-06-30 14:38
O zaletach WiFi chyba nie ma co się rozpisywać. Podejrzewamy iż każda z osób czytających ten tekst, znajduje się w promieniu co najmniej jednej sieci tego typu. Naukowcy z Mostofi Lab na uniwersytecie w Santa Barbara stworzyli system, który "widzi" wnętrze budynku korzystając jedynie z dwóch dronów i sieci WiFi.
Volkswagen i NVIDIA na drodze do kolaboracji ludzi z maszynami
data dodania: 2017-06-30 14:37
Krótko po tym jak NVIDIA ogłosiła swój plan współpracy z Volvo celem stworzenia nowej linii autonomicznych pojazdów, przyszedł czas na zawiązanie nowej współpracy. Tym razem padło na niemiecką grupę Volkswagen, z którą potentat rynku elektronicznego ma zamiar pracować nad sztuczną inteligencją i technikami deep learning, które udoskonalą autonomiczne pojazdy oraz otworzą nowe, niezbadane możliwości.
Robot nie bimba, gdy gra marimba
data dodania: 2017-06-19 15:26
Owa marimba to dość prosty instrument etniczny, swoją konstrukcją zbliżony do ksylofonu. Technika gry przypomina cymbałki i tym samym nie należy do najbardziej skomplikowanych, jednak sprawa się zmienia, gdy za "klawiszami" stanie robot. I to do tego taki, który sam się uczy muzyki, a następnie komponuje własne utwory.
Czy warto podarować dziecku robota?
data dodania: 2017-06-01 11:42
Dzień Dziecka jest jednym z najmilszych świąt w roku, zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dzieci są kreatywne, otwarte na świat i chłoną wiedzę, dlatego warto wybierać dla nich prezenty, które będą wspierały te postawy, a jednocześnie pozwolą rozwijać ich zainteresowania. Dziś nie są to tylko śpiew, taniec czy gra na instrumencie. Coraz częściej dzieci pasjonują się kodowaniem, inżynierią, nowoczesnymi technologiami. Jakie podarunki mogą sprawić im radość?
Pędzlowanie maszynowe: zwycięzcy Robot Art Competition 2017
data dodania: 2017-05-25 10:34
Robot Art Competition to coroczny konkurs prac graficznych, wykonanych przez roboty. Jest to relatywnie świeża dziedzina w malarskim świecie, jednak niesłychanie interesująca, o czym może przekonywać rekordowa ilość prac. W 2017 roku na konkurs nadesłano ponad 200 prac, zgłoszonych przez 38 drużyn z 10 krajów.
Go, Go, AlphaGo - Google znów wygrywa w Go
data dodania: 2017-05-24 13:57
Pamiętacie AlphaGo? To algorytm sztucznej inteligencji opracowany przez DeepMind - firmę wchodzącą w skład koncernu Google. Rok temu udowodnił światu, że w SI drzemie ogromny potencjał, pokonując mistrza świata gry w go w koncertowym stylu. W 2016 roku poległ mistrz Lee Sedol, w tym roku pokonany o pół punktu pojedynek przegrał Ke Jie.
Roboty uczą roboty
data dodania: 2017-05-12 12:00
Obecnie możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne sposoby "uczenia" robotów. Albo możemy polegać na jego czujnikach wizyjnych, aby możliwie najlepiej zapamiętał sekwencję wykonywanych ruchów, bądź możemy zaprogramować go bezpośrednio przy użyciu technik motion-planning. Grupa naukowców z laboratorium CSAIL przy amerykańskiej uczelni MIT opracowała hybrydyzowaną trzecią opcję, która pozwoli robotom przekazywać wiedzę między sobą. To jeszcze nie Skynet, ale mogą to być jego zaczątki.
Portland otwarty na autonomiczne pojazdy
data dodania: 2017-04-21 12:38
Portland to stolica amerykańskiego stanu Oregon. To liczące ponad 600 tys. mieszkańców miasto właśnie trafiło na pierwsze strony w mediach - wszystko to za sprawą nowego podejścia włodarzy miasta, które chcą uczynić je przyjazne autonomicznym pojazdom. Burmistrz Ted Wheeler wraz z miejskim wydziałem transportu pracują nad implementacją nowych przepisów, dzięki którym autonomiczne samochody mogłyby legalnie wyjechać na ulice jeszcze w tym roku.
Targi INNOFORM - Przemysł w najlepszej formie
data dodania: 2017-04-19 14:00
Prezentacja branżowych nowości, 140 Wystawców z kilkunastu krajów Europy, Giełda Kooperacyjna, zagraniczne misje gospodarcze, wyjątkowa konferencja - tak w wielkim skrócie można zapowiedzieć targowe spotkanie firm z sektora narzędziowo-przetwórczego. Już za niespełna tydzień odbędą się I Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM.
Raptors: Zostań z nami mistrzem (wszech)świata!
data dodania: 2017-04-11 15:19
Gdyby zebrać dziesięć największych powodów do dumy z naszej rodzimej robotyki, to z pewnością w tym zestawieniu znalazłaby się drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej. Ta drużyna pasjonatów, kierowana przez prof. Grzegorza Granosika, niejednokrotnie udowodniła swój kunszt konstruktorski i programistyczny, wygrywając European Rover Challenge 2016 i zajmując wysoką pozycję na University Rover Challenge 2016.
strona 1 z 75