PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-02-28 14:50

Boston jeszcze bardziej dynamiczny

Amerykański Boston Dynamics przyzwyczaił wprawiać nas w osłupienie. Niedawno pisaliśmy o przeciekach dotyczących premiery ich nowej konstrukcji, która właśnie została oficjalnie zaprezentowana światu. Handle to dwukołowy robot, który łączy efektywność transportu kołowego z możliwościami wynikającymi z posiadania nóg. Zdolny do przenoszenia ciężarów sięgających 45 kg oraz pokonywania schodów, jest istotnym novum w świecie robotyki.

Powitajcie Handle - dwunożnego, kołowego robota badawczego od Boston Dynamics. Oto co do powiedzenia mają o nim jego konstruktorzy: "Handle mierzy prawie dwa metry, porusza się z prędkością 15 km/h, a skacząc potrafi pokonywać przeszkody do 120 cm. Używa energii elektrycznej do zasilania zarówno elektrycznych, jak i hydraulicznych serwomechanizmów, a jego akumulator starcza na przejechanie 15 mil. Handle wykorzystuje w dużej mierze nasze doświadczenia z zakresu dynamiki, równowagi oraz manipulacji, które zdobyliśmy przy opracowywaniu czworonożnych i dwunożnych robotów. Posiadając zaledwie 10 punktów swobody, jest zdecydowanie prostszą konstrukcją niż jego starsze rodzeństwo. Koła znakomicie sobie radzą na płaskich powierzchniach, podczas gdy nogi pozwalają mu dostać się praktycznie wszędzie. Połączenie kół i kończyn dolnych pozwala czerpać naraz z wielu zalet oferowanych przez te dwa zgoła odmienne systemy."

Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji tworzonych przez Boston Dynamics, nie ma na ten moment planów aby skomercjalizować Handle. Stanowi on w tym momencie wyłącznie punkt do badań nad ideą połączenia nóg i kół przy budowie robotów. 


 

Źródło: roboticstrends.com