PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-04-21 14:10

Tot Bot dla najmłodszych

Ci z naszych czytelników, którzy doznali już zaszczytu bycia rodzicem, pewnie doskonale wiedzą jak silny jest pociąg dzieci do odkrywania tego, co nieznane. Zazwyczaj sprowadza się to do wejścia w każdą szparę w domu i otworzenia każdej szafki, jednak nie wszystkie dzieci mogą się w ten sposób spełniać. Niektóre niepełnosprawności ruchowe nie pozwalają dziecku na swobodne przemieszczanie się, co nie oznacza, że równocześnie nie odczuwają takiej potrzeby. Z pomocą ma przyjść im Tot Bot.

Tot Bot to dziecko NYU Tandon School of Engineering, a konkretnie jej dwóch studentów - Tanaya Bhave i Gang Haiming. Dwója ta została zainspirowana po lekturze artykułu, który opisywał jak niepełnosprawne dzieci narażone są na problemy rozwojowe związane z brakiem fizycznej możliwości eksploracji swojego otoczenia. W przeciwieństwie do większych problemów, takich jak przynależność do konkretnej klasy socjoekonomicznej, która może powodować opóźnienia w rozwoju poznawczym, ruchomość jest dylematem, który możemy rozwiązać przy pomocy technologii. Wszak wózki inwalidzkie z napędem są dość popularne, jednak jak wykazały badania, pomimo prostej obsługi dzieci nie są w stanie sobie z nimi dostatecznie dobrze poradzić.

Stąd pomysł na zastąpienie drążka sterowniczego ekranem dotykowym, który to dzieci w zaskakującej większości potrafią obsługiwać równie dobrze, jak dorośli. To właśnie intuicyjność jest poważną zaletą Tot Bota. Rodzice muszą zainstalować dedykowaną aplikację na urządzeniu przenośnym, które jest przytwierdzone do wózka. Smartfon lub tablet wyświetla na ekranie obraz z kamery, a do dziecka należy wybranie przedmiotu, które chciałoby zbadać. Wtedy wózek rozpocznie przemieszczanie się w kierunku danego obiektu, a dzięki informacjom pochodzącym z kamer i dalmierzy, system opracuje optymalną drogę do celu, wolną od przeszkód. Po dotarciu na miejsce robot zatrzyma się i obróci bokiem do przedmiotu, dzięki czemu dziecko będzie w stanie go dokładnie obejrzeć i zbadać.


robot_robotyka_automatyka_totbot_1

Bezpieczeństwo było priorytetem dla Bhave i Haminga, gdy ta dwójka projektowała Tot Bota. Wszak możliwość przemieszczania się połączona z dzieckiem równa się potencjalnym kłopotom. Dlatego też do systemu włączono dodatkowy system bezpieczeństwa oparty o etykiety RFID. Dzięki nim rodzice mogą wybrać, które obszary są bezpieczne dla dziecka, ograniczając przestrzeń w jakiej robot będzie mógł się poruszać.

Konstrukcja jest dość świeża i prezentuje bardziej koncept, niż sprzęt gotowy do seryjnej produkcji. Nie mniej trzymamy za niego kciuki, bo jest to kolejny dowód na to, że młode umysły mają dużo do powiedzenia w świecie nauki i technologii.


robot_robotyka_automatyka_totbot_2

Źródło: engadget.com