PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 1 z 2
 
Roboty w starciu z promieniowaniem
data dodania: 2017-02-20 14:03
W tym roku minie 6 lat od katastrofy w elektrowni nuklearnej w japońskiej Fukuszimie, a prace nad oczyszczaniem elektrowni są dopiero w powijakach. Poziom promieniowania wewnątrz uniemożliwia penetrację elektrowni ludziom, dlatego też naukowcy głowią się nad kolejnymi projektami robotów, które mogłyby zrobić brudną robotę za człowieka. Jednak dla robotów też istnieją pewne ograniczenia.
Mikroboty kontra nowotwory
data dodania: 2017-02-20 13:07
Od lat trwają starania o wprowadzenie robotyki na dobre do medycyny. Poza zdolnością do wykonywania precyzyjnych ruchów z dużą powtarzalnością, mogą one również dostawać się bezinwazyjnie do trudnodostępnych miejsc, pomagając w diagnozie lub wstrzykując niezbędne medykamenty. Niemieccy naukowcy zaproponowali właśnie nowe rozwiązanie, według którego chmara namagnetyzowanych, mikroskopijnych robotów, byłaby w stanie pomóc w walce z rakiem.
BatBot rozpoczął lot
data dodania: 2017-02-09 15:36
Biomimika to hasło, które coraz częściej znajduje się na ustach robotyków. Opisuje ona zjawisko kopiowania przez konstruktorów pomysłów od natury, które następnie zostają ucieleśnione pod postacią robotów i nie tylko. Wszak ewolucja, dysponując milionami lat na wprowadzanie udoskonaleń, stworzyła wysoce skomplikowane organizmy i rozwiązania. Działy R&D, które nie chcą się narażać księgowości i przełożonym, chętnie więc sięgają do pomysłów opracowanych przez naturę - tak jak konstruktorzy BatBota.
Zezwierzęcone roboty
data dodania: 2017-01-19 12:31
Zainspirowana przez BBC akcja Spy Creatures jest próbą uchwycenia unikalnych momentów z życia dzikich zwierząt. Asem w rękawie brytyjskich zoologów jest załoga 34 robotów, które łudząco przypominając ich żywe wzorce, wtapiają się w otoczenie i z bliska podglądają życie zwierząt.
Robot w autonomicznym samochodzie
data dodania: 2017-01-18 12:36
Tego jeszcze nie było. Zazwyczaj donosimy naszym czytelnikom o interesujących robotach, lub interesujących autonomicznych samochodach. Ten artykuł będzie o niecodziennej parze - Sophie i Jacku. Sophia to humanoidalny robot, a Jack to zmodyfikowane Audi A7. Łączy ich jedno - sztuczna inteligencja.
Nowe drony w Iraku
data dodania: 2017-01-17 14:20
Tego roku obchodzić będziemy 14. rocznicę obalenia reżimu Saddama Hussajna. Do szybkiego zwycięstwa Amerykanów w tym konflikcie z pewnością przyczyniło się ich zaawansowanie technologiczne, w tym użycie dronów na bezprecedensową dotąd skalę. Mamy rok 2017, Hussajna już nie ma, jego miejsce zajęło ISIS, a drony tym razem walczą po obu stronach konfliktu. I to jakie.
Robotyczne protezy dla weteranów
data dodania: 2016-12-27 15:50
LUKE to nazwa projektu, który nakierowany był na opracowanie zaawansowanej protezy ramienia, z której mogliby korzystać weterani amerykańskiej armii. Osiem lat po rozpoczęciu projektowania ramię jest gotowe, otwierając nowy rozdział w historii protez.
Prowansja dronem stoi
data dodania: 2016-12-27 15:28
Dostawy kurierskie przy pomocy dronów coraz częściej dostają się na łamy gazet i portali. Nic w tym dziwnego - wszak jest to niezwykle ekonomiczny sposób dostarczania towarów, a szybko rozwijająca się technologia pozwala na dokonywanie takich dostaw przy ograniczonym udziale człowieka. Słyszeliśmy już o eksperymentach na w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, na Filipinach oraz w Niemczech. Do stawki postanowiła się dołączyć Francja, która jest bardziej skoncentrowana nie na eksperymentowaniu, ale na sprawnym wprowadzeniu dronów do regularnego łańcucha dostaw.
Szachuje klasycznie - rzekł robot, wykonując ruch pionkiem
data dodania: 2016-12-13 14:57
Robot grający w szachy? To nic nowego. Poczynając od Mechanicznego Turka, kończąc na Deep Blue - maszyn stworzonych do konkurowania z ludźmi w szachy powstało bez liku. Powiew świeżości postanowił wpuścić Taiwan's Industrial Technology Research Institute (ITRI) - opracowali oni robota, który nie tylko będzie grał w szachy, ale i sam poruszać się będzie pionkami na szachownicy. Zmierzyć się z nim będzie można podczas przyszłorocznych targów CES.
Sztuczna inteligencja - sztuczne święta
data dodania: 2016-12-13 13:01
Święta Bożego Narodzenia to bodaj najbardziej skomercjalizowane święta, jakie można sobie wyobrazić. Szał świąteczny nie omija praktycznie żadnej gałęzi przemysłu, więc kwestią czasu było kiedy święta zawitają do świata robotyki. Ba - poszły nawet o krok dalej i zahaczyły w tym roku o sztuczną inteligencję.
Ścianoskoczek
data dodania: 2016-12-09 15:47
Konstrukcje robotyczne mają najróżniejsze kształty i zastosowania, wpisując się w różnorakie nurty konstruktorskie. Wśród nich można wyróżnić nurt eksperymentalny, w ramach którego powstają zakręcone roboty, których użyteczność jest trudna do ocenienia. Wtedy ich konstruktorzy posługują się tym samym argumentem, że będzie go można wykorzystać w sytuacjach kryzysowych, jako przyrząd do dostawania się w wąskie przestrzenie. Czy SALTO, robot skaczący po ścianach, okaże się pomocny w ratowaniu ludzi?
NASA planuje podbój kosmosu z nowymi przekładniami
data dodania: 2016-12-09 14:30
Gdzie człowiek nie może tam robota pośle. Prawda jest taka, że zanim ludzie osobiście zaczną penetrować niedostępne zakątki kosmosu, zrobią to za nich roboty. Odznaczając się dużo większą odpornością na warunki atmosferyczne, są one wprost stworzone do odkrywania tajemnic wielu niegościnnych planet. Aby je uczynić bardziej wszechstronnymi, NASA pracuje nad nową przekładnią, która nie zawiedzie nawet w najcięższych warunkach.
strona 1 z 2