PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

strona 1 z 2
 
Boston jeszcze bardziej dynamiczny
data dodania: 2017-02-28 14:50
Amerykański Boston Dynamics przyzwyczaił wprawiać nas w osłupienie. Niedawno pisaliśmy o przeciekach dotyczących premiery ich nowej konstrukcji, która właśnie została oficjalnie zaprezentowana światu. Handle to dwukołowy robot, który łączy efektywność transportu kołowego z możliwościami wynikającymi z posiadania nóg. Zdolny do przenoszenia ciężarów sięgających 45 kg oraz pokonywania schodów, jest istotnym novum w świecie robotyki.
Sztuczna inteligencja, prawdziwe wyścigi (i ich konsekwencje)
data dodania: 2017-02-21 11:33
Roborace to organizacja, która lobbuje ideę rozwijania wyścigów, w których ścigać się będą nie kierowcy z krwi i kości, a z bitów i miedzi. W Buenos Aires miał właśnie miejsce pierwszy wyścig pomiędzy robotycznymi rajdowcami na profesjonalnym torze. Z jakim efektem?
W maju w Dubaju
data dodania: 2017-02-21 11:02
Pamiętacie EHang 184? To jednoosobowy dron załogowy, który szturmem podbił serca miłośników technologii na zeszłorocznych targach CES. Wtedy widziany był jako nowinka, teraz jako tchnienie przyszłości. Szef Dubai Roads and Transportation Agency ogłosił na Światowym Forum Ekonomicznym, iż chiński drony powinny zacząć latać w Dubaju już tego lata.
Roboty w starciu z promieniowaniem
data dodania: 2017-02-20 14:03
W tym roku minie 6 lat od katastrofy w elektrowni nuklearnej w japońskiej Fukuszimie, a prace nad oczyszczaniem elektrowni są dopiero w powijakach. Poziom promieniowania wewnątrz uniemożliwia penetrację elektrowni ludziom, dlatego też naukowcy głowią się nad kolejnymi projektami robotów, które mogłyby zrobić brudną robotę za człowieka. Jednak dla robotów też istnieją pewne ograniczenia.
Mikroboty kontra nowotwory
data dodania: 2017-02-20 13:07
Od lat trwają starania o wprowadzenie robotyki na dobre do medycyny. Poza zdolnością do wykonywania precyzyjnych ruchów z dużą powtarzalnością, mogą one również dostawać się bezinwazyjnie do trudnodostępnych miejsc, pomagając w diagnozie lub wstrzykując niezbędne medykamenty. Niemieccy naukowcy zaproponowali właśnie nowe rozwiązanie, według którego chmara namagnetyzowanych, mikroskopijnych robotów, byłaby w stanie pomóc w walce z rakiem.
BatBot rozpoczął lot
data dodania: 2017-02-09 15:36
Biomimika to hasło, które coraz częściej znajduje się na ustach robotyków. Opisuje ona zjawisko kopiowania przez konstruktorów pomysłów od natury, które następnie zostają ucieleśnione pod postacią robotów i nie tylko. Wszak ewolucja, dysponując milionami lat na wprowadzanie udoskonaleń, stworzyła wysoce skomplikowane organizmy i rozwiązania. Działy R&D, które nie chcą się narażać księgowości i przełożonym, chętnie więc sięgają do pomysłów opracowanych przez naturę - tak jak konstruktorzy BatBota.
Zezwierzęcone roboty
data dodania: 2017-01-19 12:31
Zainspirowana przez BBC akcja Spy Creatures jest próbą uchwycenia unikalnych momentów z życia dzikich zwierząt. Asem w rękawie brytyjskich zoologów jest załoga 34 robotów, które łudząco przypominając ich żywe wzorce, wtapiają się w otoczenie i z bliska podglądają życie zwierząt.
Robot w autonomicznym samochodzie
data dodania: 2017-01-18 12:36
Tego jeszcze nie było. Zazwyczaj donosimy naszym czytelnikom o interesujących robotach, lub interesujących autonomicznych samochodach. Ten artykuł będzie o niecodziennej parze - Sophie i Jacku. Sophia to humanoidalny robot, a Jack to zmodyfikowane Audi A7. Łączy ich jedno - sztuczna inteligencja.
Nowe drony w Iraku
data dodania: 2017-01-17 14:20
Tego roku obchodzić będziemy 14. rocznicę obalenia reżimu Saddama Hussajna. Do szybkiego zwycięstwa Amerykanów w tym konflikcie z pewnością przyczyniło się ich zaawansowanie technologiczne, w tym użycie dronów na bezprecedensową dotąd skalę. Mamy rok 2017, Hussajna już nie ma, jego miejsce zajęło ISIS, a drony tym razem walczą po obu stronach konfliktu. I to jakie.
Robotyczne protezy dla weteranów
data dodania: 2016-12-27 15:50
LUKE to nazwa projektu, który nakierowany był na opracowanie zaawansowanej protezy ramienia, z której mogliby korzystać weterani amerykańskiej armii. Osiem lat po rozpoczęciu projektowania ramię jest gotowe, otwierając nowy rozdział w historii protez.
Prowansja dronem stoi
data dodania: 2016-12-27 15:28
Dostawy kurierskie przy pomocy dronów coraz częściej dostają się na łamy gazet i portali. Nic w tym dziwnego - wszak jest to niezwykle ekonomiczny sposób dostarczania towarów, a szybko rozwijająca się technologia pozwala na dokonywanie takich dostaw przy ograniczonym udziale człowieka. Słyszeliśmy już o eksperymentach na w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, na Filipinach oraz w Niemczech. Do stawki postanowiła się dołączyć Francja, która jest bardziej skoncentrowana nie na eksperymentowaniu, ale na sprawnym wprowadzeniu dronów do regularnego łańcucha dostaw.
Szachuje klasycznie - rzekł robot, wykonując ruch pionkiem
data dodania: 2016-12-13 14:57
Robot grający w szachy? To nic nowego. Poczynając od Mechanicznego Turka, kończąc na Deep Blue - maszyn stworzonych do konkurowania z ludźmi w szachy powstało bez liku. Powiew świeżości postanowił wpuścić Taiwan's Industrial Technology Research Institute (ITRI) - opracowali oni robota, który nie tylko będzie grał w szachy, ale i sam poruszać się będzie pionkami na szachownicy. Zmierzyć się z nim będzie można podczas przyszłorocznych targów CES.
strona 1 z 2