PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2017-02-20 14:44

5 globalnych problemów, w których rozwiązaniu pomóc może SI

Sztuczna inteligencja pociąga za sobą liczne dyskusje i obawy - co jej upowszechnienie oznacza dla naszych miejsc pracy, czy roboty nas w niej zastąpią, a może doprowadzą do wojny? Postępując emocjonalnie, jak na ludzi przystało, łatwo nam zapomnieć, że istnieje również pozytywna strona całego zjawiska, która z powodzeniem może przyćmić wszelakie niepokoje.

 

Opieka zdrowotna

Jedną z podstawowych zalet SI jest jej zdolność do przebrnięcia przez niezliczone zasoby danych w rekordowym czasie. To pozwala naukowcom łatwo sfokusować swoje nowe badania. Dla przykładu, najnowsze przełomowe odkrycia dotyczące stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) nie ujrzałyby tak łatwo światła słonecznego, gdyby nie pomoc Watsona - sztucznej inteligencji stworzonej przez IBM. Watson w mgnieniu oka przeanalizował tysiące artykułów naukowych i wyników badań, dzięki czemu był w stanie wskazać nowe geny związane z ALS.

"Tradycyjne metody badań szybko stają się nieadekwatne do tempa, w którym współcześni naukowcy potrzebują znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. SI jest odpowiedzią na ich potrzeby, będąc w stanie wyciągnąć nowe wnioski na podstawie miliardów artykułów i dokumentów naukowych rozsianych po całym świecie," - takie informacje można wyczytać z oficjalnego oświadczenia prasowego IBM.

"Odkrycie to dostarczyło badaczom choroby ALS informacji, które mogą stać się podstawą w opracowywaniu nowych leków i terapii do walki z jedną z najbardziej śmiertelnych i wyniszczających chorób na świecie."Kolejnym obiecującym zastosowaniem SI w medycynie może być zdolność przewidywania efektów leczenia farmakologicznego. Dla przykładu, pacjenci z nowotworem są poddawani terapii przy pomocy tego samego leku, a następnie monitorowani celem określenia efektywności leczenia. SI mogłaby wykorzystać te dane do przewidywania, którzy pacjenci mogliby najbardziej skorzystać z danego leku, przygotowując jednocześnie spersonalizowane podejście, które pomogłoby oszczędzić czas i pieniądze.

robot_robotyka_automatyka_watson_ibm_si

Komunikacja

Pomimo tego, że wypadki z udziałem autonomicznych pojazdów trafiały na pierwsze strony gazet i główne strony portali w zeszłym roku, pojazdy kierowane przez sztuczną inteligencję są znacznie bardziej bezpieczne na drodze od tych kierowanych przez ludzi. Według raportu opublikowanego przez Uniwersytet Stanforda, autonomiczne samochody przyczynią się do ograniczenia śmiertelności na drogach, oraz dużych zmian w naszym stylu życia. Dzięki wyręczeniu za kierownicą, będziemy mieli więcej czasu na pracę lub rozrywkę podczas naszych podróży.

"Zwiększony komfort i obniżone zaangażowanie umysłowe związane z podróżowaniem autonomicznym samochodem może mieć znaczny wpływ na to, gdzie ludzie będą mieszkać," stwierdzono w raporcie.

Reforma oświaty

Z początkiem roku studenci na Georgia Tech University w Stanach Zjednoczonych zostali zaskoczeni, iż ich pomocny asystent okazał się być sztuczną inteligencją. Po pokonaniu początkowych problemów, robot był w stanie odpowiadać na problemy uczniów z 97% pewnością. Został on opracowany przez uczelnię z myślą o pomaganiu studentom - w wyniku wcześniejszych badań określono, że najczęściej studenci rezygnują ze studiów przez brak stosownego wsparcia.

Każdy z nas uczy się w inny sposób - jedni sprawniej, drudzy mniej. Sztuczna inteligencja mogłaby urzeczywistnić wizję przyszłości, w której każdy będzie się uczył według własnego, spersonalizowanego planu. Jednak żaden z systemów oświaty nie byłby w stanie opłacić osobnego nauczyciela dla każdego ucznia. Tutaj SI mogłaby okazać się nieoceniona, ponieważ nie byłoby problemem stworzenie osobnych programów dla każdego z uczniów. Przybrany w ludzkie cechy, mogłyby stworzyć wykwalifikowaną kadrę w przyszłych systemach edukacji.

robot_robotyka_automatyka_watson_ibm_si_2

Zarządzanie energią

Google oraz inni giganci technologiczni posiadają olbrzymie centra danych, które wymagają niebotycznych dostaw energii dla utrzymania serwerów w sprawności. Przy pomocy swojej sztucznej inteligencji Deep Mind, Google był w stanie przewidzieć kiedy ich serwery osiągają nieoptymalną temperaturę. Dzięki temu SI mogła załączać systemy chłodzenia tylko wtedy, gdy są potrzebne, a Google był w stanie ograniczyć rachunki nawet o 40%.

W służbie natury

Zdolność do przetwarzania znacznych ilości danych mogłaby okazać się również przydatna w ochronie przyrody. Śledzenie śladów pozostawionych przez zwierzynę pozwoliłoby określić jakie są kierunki ich wędrówek, oraz które siedliska należałoby chronić. SI została już wykorzystana do określenia jak należy wyznaczać korytarze, aby wilki i niedźwiedzie grizzly mogły się bezpiecznie poruszać po terenie stanu Montana.

Wyzwania

Korzystanie ze sztucznej inteligencji stawia przed ludzkością wiele wyzwań. Podstawowe wyzwanie obrazuje pytanie "Jak uczynić SI bezpieczną?" Algorytmy opierają się o dane, a jakiekolwiek zmiany w tych danych mogą wpłynąć na ich zachowanie oraz wyniki.

"Praktycznie wszystkie szkodliwe działania związane z uczeniem maszynowym, o których możecie teraz pomyśleć, są wykonalne," wypowiada się jeden z ekspertów od SI podczas konferencji w Hiszpanii. "Obrona przed nimi jest naprawdę ciężka."

 

Źródło: robohub.org