|
Roboty posiedzą na Marsie jeszcze pięć miesięcy2007-11-08 17:33 NASA przedłużyło marsjańską misję swoich dwóch robotów o pięć miesięcy. Wysłane w kosmos w 2004 roku Spirit i Opportunity miały badać powierzchnię Czerwonej Planety przez 90 dni. Okazało się jednak, że są na tyle sprawne, iż zdecydowano misję wydłużyć. Opportunity, delikatniejszej budowy próbnik, wysłany został na marsjańską pustynię a Spirit, prawdziwy twardziel wśród robotów, mimo uszkodzonego podwozia zdobywa wulkaniczne wzgórza.
"Widać, jak po trzech latach Spirit i Opportunity starzeją się. Są jednak nadal w dobrym stanie i zdolne są wnieść sporo nowości do nauki" - tłumaczy John Callas, zarządzający programem marsjańskich robotów w NASA.
Do dziś Spirit przejechał ponad 7 kilometrów i wysłał na Ziemię 102 tys. zdjęć. Opportunity przejechał prawie 12 km, wysłał jednak nieco mniej zdjęć. Źródło: Jan Sochaczewski/NASA
|
|