PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2019-09-04 07:56

Zasady dla sztucznej inteligencji coraz bliżej

Przy tak szybkim rozwoju technologii oraz jej odłamu, jakim jest sztuczna inteligencja, było to kwestią czasu, aby wielkie głowy zebrały się wreszcie i rozpoczęły prace nad gromadzeniem zasad przy pracy nad SI.

Czołowi gracze w globalnych firmach technicznych rozpoczęli w poniedziałek pracę nad opracowaniem globalnych standardów etycznych związanych z danymi i sztuczną inteligencją. Mowa o około 24 naukowcach, badaczach, inżynierach i przedstawicieli firm pokroju Facebooka, Google, Huaweia, czy IBM, których pracę poznamy już w styczniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Wtedy bowiem zbiorą się po raz kolejny i wtedy zainaugurują Szwajcarską Inicjatywę Cyfrową (SDI), a na dodatek przedstawią listę konkretnych projektów, które mogą obejmować między innymi opracowanie „etykiety transparentności”. Po podpisaniu tej umowy przez wszystkich tam obecnych, wielu ma zamiar wprowadzić tamtejsze zasady w życie i wdrożyć w ich imię konkretne projekty.

Prezydent Microsoft, Brad Smith, podkreślił, że Technologia powinna kierować się wartościami oraz aby wartości te były przekładane na zasady i aby zasady te były przestrzegane przez konkretne kroki. Jesteśmy pierwszym pokoleniem ludzi, którzy mają moc konstruowania maszyn zdolnych do podejmowania decyzji, które w przeszłości były podejmowane tylko przez ludzi.

 

 

Źródło: whatnext