WIADOMOŚCI EDUKACYJNE
Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm

Firmy rozszerzają sposób korzystania z robotów w celu zwiększenia dystansu społecznego i zmniejszenia liczby pracowników, którzy muszą fizycznie przyjść do pracy. Roboty są również stosowane do wykonywania zadań, których pracownicy nie mogą realizować zdalnie.
– Im większy kryzys gospodarczy, tym szybsza robotyzacja. Te zawirowania makroekonomiczne spowodują, że firmy zaczną szukać sposobów na optymalizację kosztów, zastąpią więc pracowników pewnymi rozwiązaniami informatycznymi i naturalnie będą to roboty – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje prof. Andrzej Sobczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Firmy rozszerzają sposób korzystania z robotów. Pozwala to zwiększyć dystans społeczny i zmniejszyć liczbę pracowników, którzy muszą fizycznie przyjść do pracy. Roboty są również stosowane do wykonywania zadań, których pracownicy nie mogą realizować zdalnie. Amerykański Walmart używa ich do mycia podłóg. Roboty w Korei Południowej były wykorzystywane do pomiaru temperatur i dystrybucji środków dezynfekujących ręce.
W związku z koronawirusem do 2021 roku mogą być konieczne dalsze środki dystansowania społecznego, tym samym zwiększy się zapotrzebowanie na roboty.
– Pojawienie się SARS-CoV-2 może być przez wiele firm potraktowane jako przyczynek do rozważenia wdrożenia robotyzacji. Roboty nie chorują, nie chodzą na zwolnienia, nie trzeba zamykać firmy. Koronawirus może być czynnikiem wyzwalającym wdrożenie robotów w firmie, a przynajmniej pokazującym na poziomie zarządu, że jest taka alternatywa – podkreśla prof. Andrzej Sobczak. – Wiele firm, które się wahało, czy wdrażać robotyzację, może teraz przyspieszyć podjęcie finalnego wyboru – wskazuje ekspert.
Już teraz widać, że firmy produkujące środki czyszczące i odkażające odnotowały wzrost popytu. Duński UVD Robots, który produkuje roboty dezynfekujące światłem ultrafioletowym, wysłał setki maszyn do szpitali w Chinach i Europie.Także sieci spożywcze i restauracje coraz częściej korzystają z robotów. Sieci fast foodów, takie jak McDonald’s, testują roboty-kucharzy. Z kolei w magazynach Amazonu i Walmartu roboty były już używane do poprawy wydajności. Wybuch COVID-19 spowodował, że obie firmy chcą zwiększyć ich wykorzystanie do sortowania, pakowania i wysyłki towarów.
Międzynarodowa Federacja Robotyki wskazuje, że w Polsce na 10 tys. zatrudnionych przy produkcji przemysłowej przypadają średnio 42 roboty. Europejska średnia to zaś 114. Polska ma więc sporo do nadrobienia, jednak nie we wszystkich branżach.
więcej: evertiq.pl
Źródło: Evertiq
POLECANE ARTYKUŁY
- Simultus - Oprogramowanie dla edukacji i przemysłu do symulacji układów automatyki i urządzeń
- IFR publikuje doroczny raport World Robotics Report
- Magazyn Fortune umieszcza ABB w pierwszej dziesiątce firm na liście "Change the World"
- UR: Robotyzacja w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce - cała naprzód
- Wejdź do fabryki przyszłości - otwarcie Innovation Lab firmy Omron w Polsce
- Firma KUKA zaprezentowała innowacyjne rozwiązania na konferencji AUTOMOTIVE, organizowanej przez Siemens Sp. z o. o.
- ABB: Robot pod opieką
NAJNOWSZE
2020-10-19 10:51
Na WAT opracowano narzędzie informatyczne do prowadzenia projektów badawczych
2020-10-05 11:57
KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce
2020-09-16 10:24
Nowe laboratorium ABB i Politechniki Krakowskiej będzie zmieniać produkty elektryfikacji
2020-08-21 12:13
Kierunki informatyczne najpopularniejsze w rekrutacji na Politechnikę Krakowską i AGH
2020-08-10 14:12
Sztuczna Inteligencja - lepsze życie czy kontrola ludzi? - wywiad
2020-06-15 13:00
Roboty chętniej udzielają finansowania niż ludzie
2020-05-25 13:07
Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm