WIADOMOŚCI EDUKACYJNE
Roboty chętniej udzielają finansowania niż ludzie

Od początku roku banki zaostrzały kryteria przyznawania finansowania. Epidemia nie tylko nasiliła ten trend, ale i wydłużyła czas oczekiwania na decyzję. Coraz częściej wnioski o przyznanie finansowania rozpatrują automaty. Robią to nie tylko szybko - średni czas analizy sprawy zajmuje kilka sekund, ale i bezbłędnie. Mylą się tylko w 3% przypadków. Firmy z branży finansowej, które wcześniej zainwestowały w automatyczne systemy oceny ryzyka, podczas epidemii mogą działać normalnie i bez opóźnień.
Epidemia wydłużyła czas oczekiwania na pieniądze
Banki ankietowane przez NBP w I kwartale 2020 r. przyznały, że zaostrzyły kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw (odpowiednio -30% i -31%) oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw (odpowiednio -47% i -33%). Epidemia ten trend tylko pogłębiła – pieniądze z banku jeszcze trudniej dostać, dłużej też czeka się na decyzję, o czym informowało w komunikatach kilka banków. Na II kwartał 2020 r. banki przewidywały zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie krótko- i długoterminowych kredytów dla dużych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, o skali największej od połowy 2009 r. (odpowiednio 57%, -55%, -82% i -77%). Żaden bank nie przewiduje łagodzenia polityki kredytowej.
Wynika to nie tylko z ostrożności i ryzyka finansowania podczas niepewnej sytuacji gospodarczej, ale i dłuższego czasu potrzebnego na rozpatrywanie wniosku. W bankach zazwyczaj robią to analitycy – ludzie.
Część instytucji finansowych od lat jednak inwestuje w automatyczne systemy scoringowe (oceniające ryzyko związane z wspieranym podmiotem), które są zdecydowanie szybsze. Są też coraz doskonalsze w podejmowanych decyzjach.
- Od kilku już lat główny ciężar analizy kierowanych do nas wniosków o finansowanie spoczywa na maszynach. Ponieważ automaty robią to w oparciu o precyzyjnie zdefiniowane parametry, dzieje się to naturalnie bardzo szybko – w kilka sekund. W takim trybie finansujemy nawet duże wnioski na 100 tys. zł. Sztuczna inteligencja szybko się też uczy – z weryfikacji wszystkich decyzji o uruchomieniu środków podjętych w maju wynika, że tylko w 3% przypadków analityk (człowiek) zmienił decyzję podjętą przez maszynę i zablokował środki – mówi Piotr Więcek, FINEA, Dyrektor ds. Rozwoju i Bezpieczeństwa.
Źródło: brandscope, ceo.com.pl
POLECANE ARTYKUŁY
- Simultus - Oprogramowanie dla edukacji i przemysłu do symulacji układów automatyki i urządzeń
- IFR publikuje doroczny raport World Robotics Report
- Magazyn Fortune umieszcza ABB w pierwszej dziesiątce firm na liście "Change the World"
- UR: Robotyzacja w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce - cała naprzód
- Wejdź do fabryki przyszłości - otwarcie Innovation Lab firmy Omron w Polsce
- Firma KUKA zaprezentowała innowacyjne rozwiązania na konferencji AUTOMOTIVE, organizowanej przez Siemens Sp. z o. o.
- ABB: Robot pod opieką
NAJNOWSZE
2020-10-19 10:51
Na WAT opracowano narzędzie informatyczne do prowadzenia projektów badawczych
2020-10-05 11:57
KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce
2020-09-16 10:24
Nowe laboratorium ABB i Politechniki Krakowskiej będzie zmieniać produkty elektryfikacji
2020-08-21 12:13
Kierunki informatyczne najpopularniejsze w rekrutacji na Politechnikę Krakowską i AGH
2020-08-10 14:12
Sztuczna Inteligencja - lepsze życie czy kontrola ludzi? - wywiad
2020-06-15 13:00
Roboty chętniej udzielają finansowania niż ludzie
2020-05-25 13:07
Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm