WIADOMOŚCI EDUKACYJNE
Kierunki informatyczne najpopularniejsze w rekrutacji na Politechnikę Krakowską i AGH

Kierunki informatyczne cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia na Politechnice Krakowskiej i AGH w pierwszej turze rekrutacji prowadzonej na tych uczelniach.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, o jedno miejsce na informatyce walczyło ponad 11 osób. Chętnych do studiowania tego kierunku na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji było 1 tys. 222.
Jeśli chodzi o zainteresowanie kandydatów wyrażone liczbą osób na miejsce, to w czołówce były także: informatyka stosowana na Wydziale Mechanicznym (9,2 kandydata na miejsce), odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki (8,6), automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym (4,8), informatyka w inżynierii komputerowej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (4,5), inżynieria medyczna (WM, 4,06), geoinformatyka (nowość na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki 3,7), architektura na Wydziale Architektury (3,2), gospodarka przestrzenna (kierunek międzywydziałowy, 2,9), matematyka stosowana (nowość na WIiT, 2,7).
Podczas pierwszej tury elektronicznej rekrutacji Politechnika Krakowska przyjęła 9 tys. 36 podań o przyjęcie na kierunek podstawowy na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia - o ponad 1100 więcej, niż przed rokiem.
W tym roku w ofercie Politechniki Krakowskiej jest 3301 miejsc na tym rodzaju studiów. Średnio o jedno miejsce aplikowało 2,74 kandydata.
Pierwsza tura rekrutacji w całości odbywała się zdalnie. Kandydaci zakwalifikowani do wpisu na listę studentów do 28 sierpnia mają czas na złożenie dokumentów (także odbywa się to drogą elektronicznie). Ostateczne ogłoszenie list przyjętych w I turze nastąpi 31 sierpnia.
Drugi nabór na PK rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 10 września.
Podobnie jak na PK, także na Akademii Górniczo-Hutniczej najpopularniejsze były w tym roku kierunki informatyczne.
Pierwsze miejsce przypadło Informatyce - to kierunek prowadzony przez dwa wydziały: Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. O przyjęcie na ten kierunek starało się 1289 osób.
Kolejne pod względem popularności były Informatyka i Systemy Inteligentne (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, 1027 kandydatów), a także Informatyka Stosowana (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, 757 chętnych).
"Łącznie na te trzy kierunki mieliśmy w tym roku ponad 3 tys. podań" – powiedziała PAP Natalia Bujak z biura prasowego AGH.
Pierwszą piątkę kierunków z największą liczbą podań zamykają Automatyka i Robotyka (WEAiIB, 740 chętnych) oraz Budownictwo (Wydział Górnictwa i Geoinżynierii 540 kandydatów).
Jeśli chodzi o kierunki z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce, to w czołówce są: Informatyka i Systemy Inteligentne, gdzie o jedno miejsce walczy ponad 11 chętnych, Cyberbezpieczeństwo (WIEiT, ponad 8 kandydatów na miejsce), Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce(WIEiT, Wydział Humanistyczny, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki ponad 7 chętnych) i Informatyka Stosowana (ponad 6 osób na miejsce).
Rekrutacja na AGH prowadzona jest w formie elektronicznej. Obecnie zakończyła się pierwsza jej tura. Planowane są jeszcze trzy. Najbliższa rozpocznie się w piątek.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/
POLECANE ARTYKUŁY
- Simultus - Oprogramowanie dla edukacji i przemysłu do symulacji układów automatyki i urządzeń
- IFR publikuje doroczny raport World Robotics Report
- Magazyn Fortune umieszcza ABB w pierwszej dziesiątce firm na liście "Change the World"
- UR: Robotyzacja w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce - cała naprzód
- Wejdź do fabryki przyszłości - otwarcie Innovation Lab firmy Omron w Polsce
- Firma KUKA zaprezentowała innowacyjne rozwiązania na konferencji AUTOMOTIVE, organizowanej przez Siemens Sp. z o. o.
- ABB: Robot pod opieką
NAJNOWSZE
2020-10-19 10:51
Na WAT opracowano narzędzie informatyczne do prowadzenia projektów badawczych
2020-10-05 11:57
KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce
2020-09-16 10:24
Nowe laboratorium ABB i Politechniki Krakowskiej będzie zmieniać produkty elektryfikacji
2020-08-21 12:13
Kierunki informatyczne najpopularniejsze w rekrutacji na Politechnikę Krakowską i AGH
2020-08-10 14:12
Sztuczna Inteligencja - lepsze życie czy kontrola ludzi? - wywiad
2020-06-15 13:00
Roboty chętniej udzielają finansowania niż ludzie
2020-05-25 13:07
Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm