PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2010-03-29 13:33

2 złote medale, 3 srebrne, 1 brązowy dla Polski - w zawodach Robot Challenge w Wiedniu!

W zawodach Robot Challenge, jednych z największych zawodów robotycznych na świecie, organizowanych w Austrii w dniach 20-21.03.2010, wzięło udział ponad 600 robotów z całego świata. Polska znalazła się na trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej.

W zawodach mogą startować autonomiczne, mobilne roboty skonstruowane przez uczestników konkursu. Przygotowano dla nich 11 konkurencji: Line Follower, Line Follower Enhanced, Puck Collect, Humanoid Sprint, Freestyle, Nano Sumo, Micro Sumo, Mini Sumo, Standard Sumo, Humanoid Sumo, Mini Sumo Deathmatch.

Polskie roboty, które startowały w zawodach i zdobyły nagrody to:
1. Samuel (2. miejsce w kategorii Freestyle)
2. Destroyer (1. miejsce w kategorii Micro Sumo)
3. Mikro Koks (2. miejsce w kategorii Micro Sumo)
4. Czesio (2. miejsce w kategorii Standard Sumo)
5. Bonzoq (3. miejsce w kategorii Standard Sumo)
6. Crow (1. miejsce w kategorii Mini Sumo Deathmatch).

Wyniki zawodów i klasyfikacja medalowa

Zobacz filmik z zawodów Robot Challenge na YouTube.com oraz zdjęcia z pierwszego i drugiego dnia zawodów.

W tegorocznych zawodach startowały dwa roboty wykonane przez studentów Politechniki Wrocławskiej - Roman i Samuel.

Antropomorficzna głowa SAMUELA została wyposażona w system wizyjny umożliwiający wykrywanie i lokalizację twarzy. Zachowania robota podkreślane są przez 21 zdefiniowanych emocji. Mimika Samuela tworzona jest przez zmianę układu ust, powiek oraz ruchy głowy i oczu. Pozwala to uzyskać szeroką gamę różnorodnych stanów emocjonalnych - dość łatwo rozpoznawalnych przez człowieka. Powstała także aplikacja umożliwiająca szybkie układanie scenariuszy zachowania, a także tworzenie nowych emocji i dialogów. Robot posiada dwie ruchome kamery pełniące funkcję oczu przesłaniane ruchomymi powiekami. Ruchome usta, zainstalowane na powierzchni głowy, wykonane zostały w postaci wężyków, na ułożenie których można wpływać za pomocą czterech niezależnych napędów. Szyja umożliwia poruszanie w dwóch prostopadłych płaszczyznach pozwalając na obracanie i kiwanie.

Robot ROMAN jest modelem antropomorficznej głowy zdolnej do wyrażania podstawowych ludzkich emocji, takich jak gniew, radość, smutek, lęk, zaciekawienie, zdziwienie itp. Model głowy służy badaniom interakcji robot-człowiek.
Robot posiada 11 stopni swobody (DOF):
> szyja umożliwia ruch głowy w trzech wzajemnie prostopadłych płaszczyznach: obracanie, kołysanie i kiwanie.
> oczy, połączono z serwomechanizmami przegubem Cardana, umożliwiają ruch w pionie i poziomie.
> brew posiada jeden stopień swobody - obrót.
> kąciki ust połączone są z dwoma serwomechanizmami.
ROMAN został wyposażony w system wizyjny zdolny do wykrywania ludzkich twarzy. Robot potrafi reagować na pojawienie się obserwatora i wodzić za nim wzrokiem. Automat stanu, uwzględniając dane z systemu wizyjnego, ustala stany emocjonalne ROMANa. Sterownik serw wykorzystuje trzy moduły z szesnastobitowymi mikrokontrolerami HCS12 firmy Freescale. Sterownik komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu RS232C. Do obsługi serwomechanizmów zaimplementowany został specjalny protokół DYNAMIXEL. Moduł zasilania oparty jest na wydajnych przetwornicach DC-DC. ROMAN odtwarza uprzednio nagrane zdania. Ułatwia to nawiązanie interakcji robot-człowiek.

Robot DESTROYER został skonstruowany przez nes86'a, użytkownika forum Dioda.com.pl.


_____________________________________________________________________

Zawody Robot Challenge to wydarzenie organizowane przez austriackie stowarzyszenie InnoC we współpracy z austriackim Ministerstwem Nauki. Do startu w konkursie organizatorzy zachęcają zarówno początkujących robotyków, jak i konstruktorów ze sporym doświadczeniem. Zawody są platformą wymiany doświadczeń, pomysłów i innowacji wśród uczestników z całego świata.

Na zdjęciach:
1. Samuel
2. Roman
3. Destroyer (po lewej, w parze z Władkiem - po prawej)

Źródło: Robot Challenge http://www.robotchallenge.org/; http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/; http://www.twingo.ict.pwr.wroc.pl/samuel/, www.dioda.com.pl