PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2011-05-26 12:06

15. Piknik Naukowy - 28 maja 2011 w Warszawie - zapraszają: Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik...oraz robot Asimo!

W sobotę 28 maja, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie, odbędzie się wielki naukowy happening, który po raz 15. poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia będzie popularyzował naukę w Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest "Wolność".

W 237 stanowiskach, na 40 000 m kw. zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Oprócz krajowych instytucji w Pikniku udział wezmą także m.in. przedstawiciele Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii we współpracy z British Council i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Norwegia i Izrael.

Gwiazdami 15. Pikniku Naukowego, których pokazy po prostu trzeba zobaczyć, będą w tym roku wyjątkowi naukowcy - popularyzatorzy nauki: charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany na całym świecie jako dr Bunhead, Bob Friedhoffer - profesor The City University of New York, popularny demonstrator traktujący naukę jak magię i zabawę, Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły oraz mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który sprawnie porusza się, a nawet biega z prędkością 6 km/h.Wśród ponad 1000 pokazów każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Będzie można m.in. zobaczyć pojazdy księżycowe, symulatory zderzeń i dachowania, chemiczne ogrody i wulkany, niebieskie pomidory i jedno z dwóch najstarszych na świecie piór, które ma już 150 milionów lat.

Chętni spróbują swoich sił w pojedynku z robotem w grze logicznej, wywołają małe trzęsienie ziemi, spróbują wzbić się w powietrze za pomocą skrzydeł, zagrają na laserowej harfie, osiągną stan nieważkości w wodzie lub wezmą udział w warsztatach budowania robotów.

>>> Zobacz szczegółowy program 15. Pikniku Naukowego

Więcej informacji:
Anita Celarska
Agencja Promocji - Polskie Radio SA
Tel.: (22) 645 51 29, 508 011 369
e-mail: anita.celarska@polskieradio.pl
www.pikniknaukowy.pl

___________________________________________________________________________

PIKNIK NAUKOWY Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 250 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji - co roku ich liczba przekracza 1000.

Od 2010 roku Piknik odbywa się w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Teren miasteczka namiotowego obejmuje powierzchnię 40 000 m2. Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwia szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Politechniki, Wioski Archeologicznej oraz Wioski Europejskiej, jest też Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Pawilon Biologiczno-Medyczny, Aleja Maszyn, Aleja Muzeów i Aleja Eksperymentów. Najbardziej spektakularne pokazy można oglądać na specjalnej scenie.

____________________________________________________________________________

Centrum Nauki Kopernik prowadzi nowoczesną komunikację naukową poprzez wystawy interaktywne skierowane do różnych grup odbiorców (dorosłych, młodzieży i dzieci), pokazy i warsztaty o tematyce naukowej, debaty i dyskusje oraz działania z pogranicza nauki i sztuki. Misją Centrum jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dialogu społecznego na temat nauki. To jedna z największych i najnowocześniejszych tego typu instytucji w Europie.

Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kultury powołaną i finansowaną przez: miasto stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

___________________________________________________________________________

Polskie Radio SA od 1925 roku zapewnia Polakom powszechny dostęp do dorobku narodowej i światowej kultury oraz nauki, edukuje i informuje, tworząc wspólnotę języka, idei i wartości.

Polskie Radio w swoich programach prezentuje szeroki wachlarz tematyczny. Obok serwisów informacyjnych i specjalistycznych emituje audycje publicystyczne, popularno-naukowe, edukacyjne, poradnicze, zdrowotne, społeczne, religijne, familijne oraz kształtujące postawy patriotyczne i obywatelskie. Oferuje również programy rozrywkowe, audycje satyryczne i kabaretowe.

Polskie Radio przez 11 lat było organizatorem Pikniku Naukowego, od roku 2008 współorganizuje tę imprezę razem z Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: 15. Piknik Naukowy, http://www.pikniknaukowy.pl, http://www.kopernik.org.pl