PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2011-12-14 14:39

RobotChallenge - Mistrzostwa Europy Robotów - Wiedeń, 10-11 marca 2012

RobotChallenge to zawody własnoręcznie zbudowanych, autonomicznych i mobilnych robotów, które odbywają się od 2004 roku w Wiedniu. Od tamtego czasu już ponad tysiąc robotów z 25 państw wzięło udział w mistrzostwach.

RobotChallenge to idealna okazja - zarówno dla początkujących jak i doświadczonych konstruktorów - aby zaprezentować swoje pomysły uczestnikom z całego świata i wymienić się doświadczeniami. Na konstruktorów czeka także spragniona wrażeń publiczność, która swoim zachwytem wynagradza ich wielomiesięczną, mozolną pracę z pogranicza informatyki, elektroniki, mechaniki i sztucznej inteligencji.

Zawody odbywają się w następujących kategoriach:

.: Sumo - podobnie jak podczas tradycyjnych japońskich zapasów, również w tej konkurencji zawodnicy starają się w zaciętej walce wypchać zawodnika z ringu. Tytuły przyznawane są w kategoriach: Mega, Mini, Micro, Nano, Humanoid oraz Lego, a także w konkurencji MiniSumo Deathmatch.

.: Humanoid Sprint - roboty o ludzkich kształtach muszą jak najszybciej pokonać odcinek idąc lub biegnąc.

.: Puck Collect - ta konkurencja wymaga szczególnego współgrania sensoryki, mechaniki i sztucznej inteligencji. Roboty mają za zadanie zbieranie i układanie na ringu małych krążków wg kolorów.

.: Freestyle - konkurencja dla szczególnie wymyślnych i niezwykłych robotów. Konstruktorzy mają szansę zaprezentować swoje wynalazki szerokiej publiczności.

.: LineFollower / Enhanced - najszybsze roboty mierzą się ze sobą na torze wyścigowym, przy czym każdy z nich sam decyduje, ile ryzyka może podjąć, aby pozostawić przeciwnika w tyle. W wersji Enhanced na torze pojawiają się różnorakie przeszkody. Zawody odbywają się w systemie pucharowym.

.: Air Race - latające roboty muszą wykonać ósemkę wokół dwóch oddalonych od siebie o kilka metrów pachołków, wykazując się przy tym szybką i dokładną nawigacją w trójwymiarowej przestrzeni.

Polska odniosła już wiele sukcesów podczas zawodów RobotChallenge, jednak w ubiegłym roku dosłownie położyła przeciwników na łopatki (nie tylko w kategorii Sumo). Podczas zawodów w marcu 2011 nasi konstruktorzy zdobyli aż 14 medali, w tym 6 złotych i po 4 srebrne i brązowe. Słowacy, którzy znaleźli się na drugim miejscu, mieli ich już tylko 4, trzecie miejsce zajęła natomiast Austria.

W sumie we wszystkich konkurencjach uczestniczyło 270 robotów z 16 państw. Zawody robotów odwiedziło ok. 4 tys. osób. Największą popularnością wśród publiczności cieszyły się roboty humanoidalne oraz NanoSumo, których długość i szerokość nie przekraczały 2,5 cm, a waga - 25 gram! Może i w tym roku uda się nam uzyskać tak rewelacyjny wynik?

Konstruktorzy, do dzieła!

Zdjęcia z RobotChallenge 2011 znajdują się na Facebook'u, szczegółowe informacje o edycji 2012 można uzyskać na stronie www.robotchallenge.org

Robotyka.com jest oficjalnym patronem medialnym Robot Challenge 2012.

____________________________________________________________________________

Organizatorem turnieju RobotChallenge jest INNOC - austriackie stowarzyszenie na rzecz innowacji w informatyce wraz z austriackim Ministerstwem Nauki. Głównym celem i powodem organizacji turniejów robotycznych jest rozwój młodych talentów w zakresie szeroko pojmowanej nauki i badań naukowych.

Źródło: ComPRess VerlagsgesmbH & Co KG | Biuro Miasta Wiednia; RobotChallenge, http://www.robotchallenge.org/