PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-02-20 10:22

Podatek od robotów według Billa Gatesa

Mało która z dziedzin naszego życia nie została jeszcze opodatkowana - nie będziemy się rozwodzić nad tym dlaczego tak jest, bo to nie portal ekonomiczny. Roboty dotychczas pozostają wolne od podatku związanego z ich używaniem (bo wszak wolne od VAT nie są), co jednak w niedalekiej przyszłości może ulec zmianie. Co ciekawe to nie władze państwowe postulują te zmiany, a filantrop i magnat elektroniczny, Bill Gates.

W wywiadzie udzielonym portalowi Quartz Bill Gates przyznaje, że pracodawcy którzy zastąpią ludzką załogę ich robotycznymi odpowiednikami, powinni ponieść tego konsekwencje. "Jeżeli pracownik fabryki wypracowuje 50 tys. $ w fabryce, to ten przychód jest opodatkowany", mówi Gates, po czym dodaje iż "Jeżeli robot zajmuje jego miejsce i robi to samo, czemu nie powinien być podobnie opodatkowany?"

"Nie można tak po prostu zrezygnować z tego podatku dochodowego. Może zostać on sfinansowany z profitów, wynikających z jego efektywności i oszczędności, jak i bezpośrednio z nowego podatku, którym zostałyby objęte roboty."

"Rozwój oprogramowania pozwala zastąpić część umiejętności, które posiadać musieliby kierowcy, kelnerzy czy pielęgniarki. Technologia stopniowo redukuje potrzebę udziału ludzi przy niektórych pracach - szczególnie tych z niewielkimi kwalifikacjami."

Gates jest zdania, iż ludzie powinni być ponownie przeszkolenie do pracy na polach, które cierpią z powodu niedoborów kadr - w szczególności w sektorze edukacyjnym oraz opieki nad osobami starszymi. To nie pierwszy raz kiedy Gates zabrał głos w dyskusji na temat robotów i pracy. Podczas jego wystąpienia w 2014 roku w American Enterprise Institute, Gates przyznał, że ludzie wciąż są nieświadomi tego, do jakiego stopnia roboty mogą zastąpić ludzi na ich stanowiskach. 

Źródło: robohub.org