PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-02-20 12:49

NAIST OpenHand M2S - wydrukuj swojego wyręczyciela

NAIST, czyli Nara Institute of Science and Technology, to japońska politechnika kształcąca przyszłych orłów robotyki i nie tylko. W ramach corocznego projektu CICP, zespół studentów opracował OpenHand M2S - dwupalczasty chwytak robotyczny. Teraz dzięki opublikowaniu projektu na licencji OpenSource, każdy może wydrukować ją na drukarce 3D i sprawdzić w swoich zastosowaniach.

Oparta o rozwiązanie opracowane na uniwersytecie Yale, OpenHand M2S został przystosowany do operacji na tekstyliach, chwytaniu z wyczuciem, oraz popychaniu przedmiotów pod dużym obciążeniem. Projekt chwytaka, rzecz jasna pozbawionego silników, czujników itp. jest dostępny do pobrania pod tym adresem.


Aby sprawnie mogła chwytać i manipulować przedmiotami, chwytak został wyposażony w dwa czujniki siły 3D, które funkcjonują jako opuszki palców. Dzięki ich zastosowaniu dłoń może delikatnie chwytać materiały tekstylne i pozwolić im prześliznąć się między palcami, pociągnąć je czy też rozpoznać z jakim materiałem robot ma do czynienia. Poprzez pocieranie opuszków generowany jest sygnał, którego analiza pozwala stwierdzić czy chwytak ma coś pomiędzy palcami, oraz jaki jest to rodzaj materiału.


robot_robotyka_automatyka_naist_openhand


Sztywny palec pozwala chwytakowi popychać przedmioty pod dużym obciążeniem lub umiejscawiać go w niewielkich szparach. To może sprawdzić się przy takich zastosowaniach, jak ścielenie łóżka, ale również podczas produkcji fotelu samochodowego lub samolotowego, które leżą w obrębie zainteresowań zespołu studentów. Zapewniają oni, że przyszłe wersje OpenHand będą zdolne podnosić cienkie przedmioty ze stołu bez jakiegokolwiek problemu.


Źródło: robohub.org