PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2018-08-31 11:26

Roboty uczą roboty

Obecnie możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne sposoby "uczenia" robotów. Albo możemy polegać na jego czujnikach wizyjnych, aby możliwie najlepiej zapamiętał sekwencję wykonywanych ruchów, bądź możemy zaprogramować go bezpośrednio przy użyciu technik motion-planning. Grupa naukowców z laboratorium CSAIL przy amerykańskiej uczelni MIT opracowała hybrydyzowaną trzecią opcję, która pozwoli robotom przekazywać wiedzę między sobą. To jeszcze nie Skynet, ale mogą to być jego zaczątki.

Amerykańscy naukowcy postawili w swoim projekcie na nazwę C-LEARN - od C czytanego jako see (widzieć) oraz learn (uczyć się). W założeniu ma ona umożliwić każdej osobie, niezależnie od jej zdolności programistycznych, programować roboty do szerokiego spektrum zadań. Zamiast jednak uczyć robota naśladownictwa lub ręcznego kodowania jego pożądanych ruchów, C-LEARN wymaga od użytkownika wprowadzenia jedynie podstawowych informacji na temat tego, jak robot ma posługiwać się przykładowymi przedmiotami, z którymi będzie miał do czynienia. Wykonanie tej czynności, a następnie przeprowadzenie próbnej demonstracji, pozwoli robotowi dzielić się danymi kinetycznymi z podobnymi mu maszynami.

Po pierwsze, użytkownik musi wprowadzić ograniczenia środowiskowe - jak daleko robot będzie sięgał, jak chwytał i jak trzymał przedmioty, z którymi będzie się obchodził. Dzięki tym parametrom robot nie zmiażdży niczego, ani także nie pozwoli aby obsługiwane detale wypadły mu z "dłoni". Następnie, przy użyciu programu do CAD, użytkownik może stworzyć pojedynczą cyfrową demonstrację dla robota. Działa to na zasadzie zbliżonej do tradycyjnych kreskówek, gdzie ruchy robota odwzorowuję określone pozycje a przerwy między nimi uzupełniane są przez program.

Pomimo zaawansowania programu, jak i samego robota, ostatnie słowo będzie należało do jego użytkownika, który musi zweryfikować jego ostateczny plan ruchu. Jednakże w 87.5 % przypadków roboty były w stanie wybrać optymalną trajektorię bez ludzkiej ingerencji, chociaż ludzki udział pozwolił uzyskać 100% efektywność.

Pierwszym z robotów, któremu dane będzie korzystać z C-LEARN jest Optimus - dwuramienny robot przeznaczony do rozbrajania ładunków wybuchowych. Zespół z CSAIL nauczył go otwierać drzwi, przenosić rzeczy a nawet wyciągać przedmioty z wewnątrz słoików. Posiadając tą wiedzę, Optimus był w stanie przekazać swoje umiejętności innemu robotowi, który znajdował się w laboratorium - potężnemu humanoidowi ATLAS produkcji Boston Dynamics.

Źródło: engadget.com