PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-05-24 13:57

Go, Go, AlphaGo - Google znów wygrywa w Go

Pamiętacie AlphaGo? To algorytm sztucznej inteligencji opracowany przez DeepMind - firmę wchodzącą w skład koncernu Google. Rok temu udowodnił światu, że w SI drzemie ogromny potencjał, pokonując mistrza świata gry w go w koncertowym stylu. W 2016 roku poległ mistrz Lee Sedol, w tym roku pokonany o pół punktu pojedynek przegrał Ke Jie.

Demis Hassabis, CEO DeepMind, wyjaśnił po rozgrywce, że ich nowy algorytm jest napisany tak, aby maksymalizować szanse na wygraną, niż maksymalizować przewagę - tłumaczyłoby to najmniejszą różnicę punktową, która jest w stanie wyłonić zwycięzcę. Master - a tak teraz nazywa się SI od Google - używa 10 razy mniej energii niż jego zeszłoroczny starszy brat i może działać na pojedynczym komputerze PC podłączonym do chmury Google.

Master szybko zyskał przewagę ponad 10 punktów, co znacznie ograniczyło możliwości Jie. Prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie w trakcie pojedynku, jednak to AlphaGo prowadził przez większość czasu. Cały pojedynek możecie obejrzeć na końcu tego artykułu.

Wedle słów samego Ke Jie, AlphaGo wykonywał mistrzowskie ruchy, w tym posunięcie nr 24, które było elementem jednej z najbardziej zaawansowanych strategii. SI grała tak dobrze, że Jie zaczął inkorporować jej strategię do własnej gry jeszcze podczas pojedynku.

Zespół DeepMind przyznał, że ten wariant AlphaGo jest jednym z wielu, a strategia na maksymalizację szans zwycięstwa może zostać zamieniona na strategię wygrania z jak największym zapasem, aby przeciwnik odczuł jak największy smak porażki. Wszystko jednak w imię rozwoju, bo jak sam Hassabis przyznaje "Chcemy aby AlphaGo był narzędziem, przy pomocy którego społeczność Go będzie mogła doskonalić swoje umiejętności."

"Zamierzamy upublicznić szczegóły rozgrywek, które AlphaGo gra przeciwko samemu sobie," mówi CEO DeepMind. "Naszym głównym celem jest szersze zastosowanie SI w nauce, aby pomóc ekspertom dokonywać przełomowych odkryć w krótszym czasie. Mamy jednak wiele pracy jeszcze przed sobą."

AlphaGo nie spoczywa na laurach i przygotowuje swoje tranzystory do kolejnych pojedynków, które będą miały miejsce jeszcze w tym tygodniu. Ponadto Master weźmie udział w dwóch pokazach, gdzie raz będzie członkiem dwuosobowej drużyny, a drugim razem zagra naraz przeciwko pięciu profesjonalnym graczom.


Źródło: engadget.com