PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-06-30 14:38

Nie straszne są betony, gdy powietrze tną dwa drony

O zaletach WiFi chyba nie ma co się rozpisywać. Podejrzewamy iż każda z osób czytających ten tekst, znajduje się w promieniu co najmniej jednej sieci tego typu. Naukowcy z Mostofi Lab na uniwersytecie w Santa Barbara stworzyli system, który "widzi" wnętrze budynku korzystając jedynie z dwóch dronów i sieci WiFi.

Aby tego dokonać, oba drony zostały wyposażone w moduły WiFi We/Wy i ustawione wzdłuż dwóch różnych ścian budynku. Jeden z dronów nadaje sygnał 2.4 GHz, podczas gdy drugi bada siłę sygnału. I to byłoby prawie wszystko! Teraz już tylko kilka sprawnych algorytmów, zaawansowana matematyka i puf! Program renderuje przybliżony obraz wnętrza.
 
Dokładny opis działania z oczywistych powodów nie został upubliczniony, ale warto zaznaczyć iż Mostofi Lab już w 2010 roku prowadziło badania nad penetracją ścian przy pomocy fal radiowych. "Należy jednak pamiętać, iż obrazowanie 3D przez ściany budynku jest obecnie bardziej wymagające, w związku ze zwiększoną ilością zmiennych, w szczególności zakłóceniami z innych nadajników," mówi profesor Yasamin Mostofi w wywiadzie dla The Current. Wskazał on również, że technologia ta mogłaby być wykorzystana przez oddziały ratunkowe do mapowania wnętrz budynków przed podjęciem akcji ratunkowej, jak również przez archeologów czy służby techniczne.
 
Źródło: engadget.com