PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2017-10-12 15:08

Wypowiedź eksperta: Roberta Nelson Shea, Global Technical Compliance Officer, Universal Robots

Czy roboty są bezpieczne dla ludzi? Wielu przedsiębiorców żywi takie obawy i zastanawia się nad tym, na ile kosztowne jest dostosowanie obszaru roboczego, w którym operują roboty, do wymogów bezpieczeństwa. Jest to zagadnienie niezwykle istotne i Universal Robots przykłada do niego dużą wagę, dlatego też w ramach naszej organizacji działa specjalny zespół współpracujący z partnerami technologicznymi i ekspertami ds. bezpieczeństwa, którego rolą jest identyfikowanie potencjalnych usprawnień niezbędnych do dalszego ulepszania naszych produktów.

Tworzone przez nas coboty posiadają aż 15 wbudowanych funkcji bezpieczeństwa, które zapewniają dużo wyższy poziom ochrony niż ten opisany przez normy ISO oraz Dyrektywę Maszynową. Sam system sterowania robotów UR zawiera osiem funkcji bezpieczeństwa: położenie i prędkość łącznie, położenie TCP (Robot tool-center-point), orientacja narzędzia, szybkość i siła, a także pęd i moc robota. Funkcje te można dostosować do wymogów użytkownika. Zawsze też otwarcie przyjmujemy konstruktywne uwagi na temat tego, w jaki sposób możemy rozwijać i ulepszać nasze produkty, wyposażając je w nowe funkcje i funkcjonalności spełniające specyficzne potrzeby naszych klientów.

Na bezpieczeństwo robotów patrzymy w sposób kompleksowy. Oszacowanie zagrożeń jest złożonym procesem, obejmującym takie aspekty jak analiza i ocena ryzyka. Oznacza to, że musimy zidentyfikować wszystkie rodzaje ryzyka i zmniejszyć je do akceptowalnego poziomu, zgodnie z wymaganiami normy ISO 12100. Dodatkowo specyfikacja ISO/TS 15066 zawiera cenne wskazówki praktyczne przeznaczone dla integratorów zajmujących się implementacją cobotów.

Bezpieczeństwo jest jednym z aspektów, który szczególnie niepokoi przedsiębiorców zastanawiających się nad wdrożeniem cobotów. Moją misją jest „odczarowanie” wszystkich kwestii wiążących się z użytkowaniem robotów. Jestem zwolennikiem globalnej harmonizacji wymogów bezpieczeństwa pozwalającej obniżać koszty tworzenia nowych modeli robotów, ich produkcji i dostosowania do wymogów regulacyjnych.


___________________


O Universal Robots


W 2005 r. współzałożycielem firmy Universal Robots został jej CTO, Esben Østergaard, który postanowił przyczynić się do rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe i bezpieczne w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane w ponad 50 krajach na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2016 r. przychód Universal Robots wyniósł 98,4 mln USD.
Więcej informacji na https://www.universal-robots.com/plKontakt dla mediów:

Joanna Borowska
Omega Communication
ul. Puławska 12A/8
02-566 Warszawa
 +48 22 854 1623
 jborowska@communication.pl

Źródło: universal-robots.com/pl/