PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2018-08-31 11:27

Droidy na dyżurze

Pomimo tego, iż pierwszy robot przemysłowy powstał w Stanach Zjednoczonych, ciężko byłoby nie uznać Japonii za kolebkę robotyzacji. Jako jeden z najbardziej zrobotyzowanych krajów na świecie, Kraj Kwitnącej Wiśni w dalszym ciągu wyznacza standardy w robotyce przemysłowej. W parze z tym idzie również robotyka usługowa, która w najbliższych latach ma szansę odmienić nasze codzienne życie. Już dziś życie pacjentów szpitala w japońskim mieście Nagoya może się zmienić dzięki robotom - tamtejszy szpital właśnie uzupełnił nocny personel o cztery roboty.

Nagoya jest miastem istotnym z punktu widzenia robotyzacji - do niedawno funkcjonowało tutaj muzeum poświęcone w pełni robotom i ich dokonaniom. Najwyraźniej włodarze miasta postanowili oddać kolejny hołd robotom, ponieważ wyrazili zainteresowanie sprawdzeniem, czy roboty mogą wspomóc personel w miejskim szpitalu. Nie będą one jeszcze przeprowadzały operacji - pierwsze testy mają wykazać, czy roboty są zdolne do sprawnego transportowaniu leków oraz materiałów do badań pomiędzy poszczególnymi działami kliniki.

Roboty, dostarczone w tym przypadku przez pododdział Toyoty, są w zasadzie pojemnymi lodówkami wyposażonymi w radar oraz system kamer, który pozwoli im nawigować po szpitalnych korytarzach. W przypadku napotkania ludzi na swojej drodze, mają spróbować ich ominąć, a w przypadku gdyby było to niemożliwe, zatrzymać się i uprzejmie poprosić o zrobienie im miejsca. Personel szpitalny może zarządzać robotami oraz ich zadaniami w sposób zdalny, przy pomocy tabletów.

Nowa pomoc szpitalna rozpocznie swój roczny okres próbny z początkiem lutego. Początkowo będą działały na nocnej zmianie, kiedy korytarze są bardziej przejezdne, będąc tym samym bardziej przyjaznymi dla robotów. Jeżeli się spiszą, Nagoya może postanowić o wprowadzeniu kolejnych jednostek do użytku, dając tym samym przykład dla innych klinik na świecie.

A czy Wy wyobrażacie sobie robota przemierzającego korytarze Waszego lokalnego POZ?

Źródło: engadget.com / SeanPavonePhoto via Getty Images