PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2018-02-26 10:13

Miał wytrzymać 90, a jeździ już 5000 dni - brawo Opportunity!

W miniony weekend Opportunity, łazik NASA poprzedniej generacji, spędził swój 5000 dzień na Marsie. Podczas gdy samo to osiągnięcie jest imponujące, należy również pamiętać, że jego konstruktorzy przewidywali, że nie posłuży dłużej jak trzy miesiące.

W 2003 roku NASA wystrzeliła dwa łaziki w stronę Marsa - Spirit oraz Opportunity. Osiadły one w różnych częściach planety w styczniu 2004 roku. Nie przewidywano, że któryś z nich będzie w stanie przetrwać zimę na Marsie, która trwa dwukrotnie dłużej od tej ziemskiej, a do tego spowija czerwoną planetę ciemnością, która czyni działanie urządzeń operujących na baterie słoneczne niepewnym. NASA jednak odkryła, że usytuowanie łazika na północnym stoku oraz utrzymywanie orientacji na słońce wystarczyło, aby sprzęt przetrwał najcięższy sezon.

Spirit ugrzązł w 2010 roku, a brak mobilności uniemożliwił mu przyjęcie poprawnej pozycji w stosunku do słońca. NASA podjęła gorzką decyzję o porzuceniu go, przerywając wszelką komunikację w 2011 roku. Jednakże Opportunity podążał dalej naprzód i choć odniósł dość poważne uszkodzenia, udało mu się przejechać ponad 40 km po powierzchni Marsa i wysłać ponad 225 tysięcy zdjęć na Ziemię. Zainteresowanych tym, jak wygląda marsjańska perspektywa, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony NASA - https://mars.nasa.gov/mer/gallery/all/opportunity.html. To właśnie dzięki Opportunity naukowcy byli w stanie odkryć, że na powierzchni Marsa i w jego wnętrzu występowała woda.

"Pięć tysięcy soli (dni marsjańskich / przyp. red.) po rozpoczęciu naszej 90-solowej misji, a ten niesamowity łazik wciąż pokazuje nam nowe niespodzianki na powierzchni Marsa," mówi Project Manager projektu Opportunity, John Callas.

Źródło: engadget.com