PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2018-02-26 10:14

Roboty do sortowania mogą usprawnić pracę magazynów

Sortowanie przedmiotów nie zawsze należy do najbardziej wymagających zadań, ale z pewnością szybko staje się ono nużące. Podczas gdy wydaje się oczywistym, że takie zadanie jest wprost stworzone dla robotów, podnoszenie, rozpoznawanie i sortowanie jest w gruncie rzeczy dość wymagającym zadaniem, które nie łatwo jest przełożyć na maszynę. Z odpowiedzią na ten problem przyszła grupa naukowców z Princeton oraz MIT, którzy opracowali robota, który potrafi robić dokładnie to, co opisane powyżej. Dzięki niemu, magazyny przyszłości będą mogły działać sprawniej, a porządkowanie obszarów po klęskach lub wypadkach, stanie się prostsze.

Zespół najpierw nauczył robota jak określić najlepszy sposób na chwycenie danego przedmiotu. Wskazali mu oni pojemniki z różnymi przedmiotami i zademonstrowali cztery podstawowe ruchy służące chwytaniu: przyssanie się pionowo, przyssanie się do boku, chwycenie pionowo oraz chwycenie pionowo z użyciem elastycznego narzędzia. Powtarzali tą czynność wielokrotnie, opisując które podejścia były sukcesem, a które nie. Ostatnim krokiem było wprowadzenie tych informacji do sieci neuronowej, dzięki czemu robot mógł podchodzić do nowych przedmiotów korzystając ze strategii wypracowanej przy poprzednich próbach.

Po tym jak dany przedmiot zostanie podjęty z kosza, robot musi określić z czym ma do czynienia. Naukowcy wyposażyli go w tym celu w zestaw kamer, które wykonują zdjęcie danego obiektu pod wieloma kątami. Następnie wykonane fotografie są zestawiane z obrazami znajdującymi się w bibliotece, do której robot ma dostęp. Gdy robot przyporządkuje dany obiekt do informacji ze swojej bazy, przeniesie przedmiot do odpowiadającego mu kosza.

Podczas Amazon Robotics Challenge w lipcu zeszłego roku, robot był w stanie uzyskać skuteczność podnoszenia na poziomie 75% czasu (z użyciem przyssawki jedynie 54%). Nie popełnił jednak żadnych błędów przy rozpoznawaniu przedmiotów. Zespół naukowców pracuje obecnie nad ulepszeniem konstrukcji oraz opracowaniem do niego materiałów naukowych, celem zaprezentowania ich podczas IEEE Internetional Conference on Robotics and Automation w maju tego roku.

"To rozwiązanie może zostać zastosowane do sortowania w magazynach, ale może być równie dobrze wykorzystane do podnoszenia przedmiotów z twojej szafki kuchennej, czy sprzątania gruzów po wypadku," mówi Alberto Rodriguez, jeden z naukowców pracujących przy projekcie. "Widzimy wiele sytuacji, w któryh techniki podnoszenia mogą mieć dodatni wpływ."

Źródło: engadget.com