PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2018-04-12 07:30

Czy sztuczna inteligencja posiada zdrowy rozsądek? Nowy test ma to wykazać

Wirtualni asystenci oraz chatboty stały się widokiem codziennym w cyfrowej przestrzeni. Służą nam pomocą, jednak wyłącznie w dość wąskiej przestrzeni, którą stworzyli programiści, a niżeli korzystać z większego i bardziej ogólnego zasobu wiedzy. Naukowcy z Allen Institute for AI (Ai2) stworzyli nowy test, który ma wykazać, na ile dana SI zdaje sobie sprawę z tego, jak działa świat ludzki.

ARC to skrót od Arc Reasoning Challenge - testu, który ma sprawdzić bystrość sztucznej inteligencji. Gdy ludzie odpowiadają na pytanie, które zrozumieli, jednak nie w pełni, posłużą się zdrowym rozsądkiem aby udzielić możliwie trafnej odpowiedzi. Jak mówi Peter Clark, główny naukowiec pracujący nad ARC, "Maszyny nie posiadają zdrowego rozsądku - opierają się tylko na tym, co napisano wprost. Przez to omija wiele implikacji i przypuszczeń, które stanowią dodatkową głębię wypowiedzi".

Test polega na zadaniu prostych pytań wielokrotnego wyboru, które odwołują się do wiedzy ogólnej. Dla przykładu, na pytanie "Która z poniższych rzeczy nie jest wykonana z naturalnego materiału", można odpowiedzieć "Bawełniana koszulka, drewniane krzesło, plastikowa łyżka, szklana misa".

Na podstawie odpowiedzi można będzie wyznaczyć na ile dana SI wykazuje się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli sztuczna inteligencja będzie w stanie z powodzeniem zdać ARC, będzie to oznaczało, że posiadła stopień zdrowego rozsądku, którym nie mogła poszczycić się wcześniej żadna maszyna. Byłby to tym samym ogromy krok naprzód, prowadzący do rozwoju SI, która korzystając ze swojego zdrowego rozsądku, stwierdzi że ludzkość jest największym zagrożeniem dla samej siebie.

Źródło: engadget.com