PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

2019-01-07 13:19

Programiści ABB wśród zwycięzców największego stacjonarnego hackatonu na świecie

Około 2500 programistów przez 24 godziny walczyło o rozwiązanie zadań w kilkunastu kategoriach konkursu HackYeah. Jedną z nich wygrał duet pracowników z ABB.

Programistom z polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB, Markowi Szlagorowi i Piotrowi Filipkowi, udało się znaleźć lukę w systemie zabezpieczeń kontrolera generatora energii, tym samym wygrywając jedną z kategorii drugiej edycji wydarzenia HackYeah, którego finał odbył się w dniach 24-25 listopada 2018 r. w Warszawie.


HackYeah to maraton informatyczny łączący konkurs, konferencję oraz wykłady dla deweloperów i programistów. Uczestnicy, w maksymalnie sześcioosobowych grupach, konkurowali ze sobą, rozwiązując zadania programistyczne wybrane z propozycji zgłoszonych przez firmy partnerskie.


Jednym z nich, przygotowanym przez firmę Horus Energia, było włamanie się do kontrolera generatora energii, aby sprawdzić jego poziom bezpieczeństwa i przekonać się, czy ktoś niepowołany może przejąć nad nim kontrolę. Z tym zadaniem postanowili się zmierzyć dwaj programiści z ABB.


Jak zaznacza Przemysław Zakrzewski, dyrektor polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB, wygrana w hackatonie to potwierdzenie wysokich kompetencji pracowników ośrodka: – Jestem dumny z sukcesu naszych kolegów – wyróżnienie spośród 2500 programistów dowodzi, że nasi specjaliści są świetni w tym, co robią i potrafią tworzyć praktyczne rozwiązania, odpowiadające na rzeczywiste problemy klientów – mówi.


Jeden z laureatów nagrody, Marek Szlagor, na co dzień zajmuje się zabezpieczeniami do sieci energetycznych, a drugi, Piotr Filipek – systemem zbierającym dane z urządzeń. Choć  obszar ich pracy w ABB jest zbieżny z tematyką konkurencji, zwycięski duet zaznacza, że było to wymagające wyzwanie.


Partner konkurencji uważał, że system zabezpieczeń kontrolera generatora jest na wysokim poziomie i nie był pewien, czy ktokolwiek da radę znaleźć jakąś lukę. Nam, jako jedynemu zespołowi, udało się jednak tego dokonać – mówi Marek Szlagor.


– 24 godziny spędzone na programowaniu to wyczerpująca praca, szczególnie, że był to też wyścig z czasem. Nie obyło się bez momentów zwątpienia, ale atmosfera hackatonu działała pobudzająco, a zwycięstwo w konkurencji na pewno wynagrodziło nam zmęczenie  – podsumowuje Piotr Filipek.


Polskie Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB (Common Development Center – CDC) wyznacza kierunki rozwoju nowych technologii oraz modeli biznesowych na światowych rynkach i zajmuje się wytwarzaniem komercyjnego oprogramowania dla klientów Grupy ABB na całym świecie. Wysoce wykwalifikowani specjaliści analizują i przewidują trendy rynkowe, tym samym projektując oprogramowanie odpowiadające potrzebom kontrahentów. Centrum jest jednym z dwóch światowych ośrodków, gdzie powstają rozwiązania optymalizujące pracę przemysłu oparte na cyfrowej platformie ABB AbilityTM.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

Źródło: new.abb.com/pl/ | Fot: Arch. ABB