PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI EDUKACYJNE

strona 1 z 85
 
Na WAT opracowano narzędzie informatyczne do prowadzenia projektów badawczych
data dodania: 2020-10-19 10:51
Kierownik projektu odbiera mniej telefonów dziennie, grupa naukowców porozumiewa się w jasny i prosty sposób, prawa autorskie są zabezpieczone, a wyniki badań chronione - w ramach narzędzia informatycznego do prowadzenia grantów i projektów badawczych. Takie narzędzie opracowała i testuje Wojskowa Akademia Techniczna.
KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce
data dodania: 2020-10-05 11:57
Komisja Europejska zatwierdziła w piątek wydanie ponad 71 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę sieci światłowodowej i aparaturę badawczą, która ma usprawnić współpracę między laboratoriami w Polsce.
Nowe laboratorium ABB i Politechniki Krakowskiej będzie zmieniać produkty elektryfikacji
data dodania: 2020-09-16 10:24
Firma technologiczna ABB otwiera wraz z Politechniką Krakowską Centrum Materiałów Funkcjonalnych i Zaawansowanych Procesów Wytwarzania (CEFUMA). W ramach podpisanej umowy o współpracy ABB obejmuje także patronat nad prowadzonymi na PK kierunkami studiów: inżynierią materiałową oraz infotroniką.
Kierunki informatyczne najpopularniejsze w rekrutacji na Politechnikę Krakowską i AGH
data dodania: 2020-08-21 12:13
Kierunki informatyczne cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia na Politechnice Krakowskiej i AGH w pierwszej turze rekrutacji prowadzonej na tych uczelniach.
Sztuczna Inteligencja - lepsze życie czy kontrola ludzi? - wywiad
data dodania: 2020-08-10 14:12
Systemy SI (sztucznej inteligencji) coraz lepiej radzą sobie z kolejnymi dziedzinami, czasami nawet lepiej niż ludzie. Niektórzy twierdzą, że to duże zagrożenie, że niebawem komputery nas zdominują lub ludzie połączą z SI swoje mózgi. O szansach i zagrożeniach związanych z SI opowiada dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.
Roboty chętniej udzielają finansowania niż ludzie
data dodania: 2020-06-15 13:00
Od początku roku banki zaostrzały kryteria przyznawania finansowania. Epidemia nie tylko nasiliła ten trend, ale i wydłużyła czas oczekiwania na decyzję. Coraz częściej wnioski o przyznanie finansowania rozpatrują automaty. Robią to nie tylko szybko - średni czas analizy sprawy zajmuje kilka sekund, ale i bezbłędnie. Mylą się tylko w 3% przypadków. Firmy z branży finansowej, które wcześniej zainwestowały w automatyczne systemy oceny ryzyka, podczas epidemii mogą działać normalnie i bez opóźnień.
Pandemia przyspiesza robotyzację polskich firm
data dodania: 2020-05-25 13:07
Firmy rozszerzają sposób korzystania z robotów w celu zwiększenia dystansu społecznego i zmniejszenia liczby pracowników, którzy muszą fizycznie przyjść do pracy. Roboty są również stosowane do wykonywania zadań, których pracownicy nie mogą realizować zdalnie.
Edukacja na poziomie kosmicznym. Naukowcy na ścieżkach szerzenia wiedzy
data dodania: 2020-05-19 14:19
Edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim nabywanie umiejętności jej rozumienia i wykorzystywania. To także przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie i przyjmowania różnych ról zawodowych i społecznych. Edukacja pomaga również przeciwdziałać zjawiskom nierówności społecznych i kulturowych. Środowisko naukowe, świadome roli kształcenia, zawsze starało się wspomagać edukację, a Centrum Badań Kosmicznych PAN działa w tym zakresie bardzo aktywnie.
Politechnika Śląska robotyzuje walkę z pandemią z udziałem APA Group i KUKA
data dodania: 2020-05-15 14:15
Pomysł na opracowanie i wdrożenie "autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych" narodził się w konsorcjum jednostek: Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, a także firm APA Group i KUKA.
Dron - zabawka czy profesjonalne urządzenie inspekcyjne?
data dodania: 2020-05-14 13:47
Przemysł energetyczny, paliwowy, wodno-kanalizacyjny itp. - obszarów zastosowań dla dronów jest wiele, zwłaszcza podczas sprawdzania stanu technicznego obiektów zewnętrznych, jak np.: turbin wiatrowych, infrastruktury energetycznej, sieci ciepłowniczych, instalacji fotowoltaicznych, wież, silosów, zbiorników itp.
Polki podbijają kosmos
data dodania: 2020-05-13 14:09
W Polsce podbój kosmosu nadal kojarzony jest głównie z dokonaniami mężczyzn, choćby legendarnego generała Mirosława Hermaszewskiego. Tymczasem w mocno rozwijającym się przemyśle kosmicznym w naszym kraju pracuje coraz więcej kobiet. Szacuje się, że w tym tempie w ciągu kilku lat już co trzecia osoba zatrudniona w Polsce w dziedzinie space będzie płci żeńskiej, a technologie okołoziemskie nie będą już tak odległe, jak choćby dekadę temu.
Analityka oraz sztuczna inteligencja: kluczowy element niezawodnej i prostej w zarządzaniu infrastruktury IT
data dodania: 2020-05-12 13:28
O wyzwaniach dla działów IT w czasie pandemii i nowych rozwiązaniach z zakresu składowania danych rozmawiamy z Konradem Puchałą, Kierownikiem Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech, jednym z dziesięciu największych integratorów oraz dostawców pamięci masowych, rozwiązań wirtualizacyjnych i rozwiązań bezpieczeństwa w Polsce.
strona 1 z 85