PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-06-30 14:33

Roboty na patrolu

Dubaj robotyzuje się na potęgę - wszak złoża ropy tryskające miliardami dolarów trzeba jakoś spożytkować. W tym roku zapowiedzieli oni wprowadzenie latających taksówek, wprowadzają obecnie autonomiczne pojazdy na ulice, a spekulacje dotyczą również wprowadzenia robotycznych policjantów, o czym niedawno donosiliśmy na naszym portalu. Przyszedł czas na fuzję roku - połączenie autonomicznych pojazdów, dronów i robotycznych policjantów. W związku z nią, jeszcze w tym roku ulice Dubaju będzie przemierzał zrobotyzowany wóz policyjny, skanujący okolicę i wskazujący podejrzanych osobników.

Pojazd będzie poruszał się w pełni autonomicznie, patrolując miasto na własną rękę i skanując twarze przechodniów w oparciu o biometryczne oprogramowanie, w które został wyposażony. Administracja ma nadzieję, iż sama obecność robota będzie wystarczająca, aby ograniczyć przestępczość, jednak w przypadku zajścia robot będzie mógł uwolnić drona, który poszybuje za podejrzanym, przekazując obraz do centrum dowodzenia.
 
Pojazdy dubajskiej policji dostarczy OTSAW Digital z Singapuru - producenci robotów patrolujących O-R3. Są one wyposażone w laserowy skaner, kamerę termowizyjną, kamery HD, GPS oraz LIDAR. Poza funkcjami nawigacyjnymi, kamery pozwalają robotowi dopasowywać rozpoznane twarze do wzorców w bazie. Podczas gdy robot jest w pełni zautomatyzowany, ludzki operator będzie mógł przejąć nad nim kontrolę, kiedy sytuacja będzie tego wymagała.
 
Komenda policji w Dubaju rozważa zastąpienie nawet 25% swojego personelu robotami. Zwiastunem tego zjawiska może być wprowadzenie w zeszłym miesiącu pierwszego robotycznego policjanta w tym mieście. Gdy OR-3 wyjadą na ulice, Dubaj będzie o krok bliżej swojego planu stworzenia pierwszej w pełni zrobotyzowanej komendy policji przed rokiem 2030.

Źródło: engadget.com