PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-06-30 14:35

Internet dla świata - dron Facebook z powodzeniem wrócił na ziemię

Aquila to dron wyprodukowany na zamówienie firmy Facebook. Jest zasilany energią słoneczną i porusza się w pełni autonomicznie, mając w planach sianie internetu wszystkim, którzy go jeszcze nie uświadczyli. Lata testów przyniosły różne rezultaty, szczególnie gdy w czerwcu zeszłego roku dron ten z impetem wrócił na powierzchnię ziemi, chwilowo spowalniając projekt. Facebook wykonał niedawno drugi test, który tym razem przyniósł zadowalające efekty. Po ponad 100 minutach w powietrzu, Aquila wylądował z gracją i bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Facebook przyznaje, że Aquila przeszła szerokie usprawnienia od czasu poprzedniego lotu. Zespół pracujący nad dronem wyciągnął wnioski z zeszłorocznej próby i dołożył do konstrukcji lotki, które przy lądowaniu mają zwiększać opór i redukować nośność, tak aby manewr mógł być bardziej przewidywalny. Ponadto znacznie wzrosła gęstość oczujnikowania, zmodyfikowany algorytm autopilota, dodano nowe kanały do radiokomunikacji oraz zamieniono śmigła na poziome, które mają redukować ryzyko uszkodzeń podczas lądowań. Jako iż dron nie posiada stosownego podwozia do lądowania, polega on na kevlarowych matach, umieszczonych pod kadłubem. Ponadto Aquila lądował na specjalnie przygotowanym obszarze wypełnionym żwirem o konsystencji grubego piasku.
 
Gigant świata social media dodaje, że drugi z testów który miał miejsce w mieście Yuma, służył wyłącznie pozyskania danych do dalszych analiz. "Lataliśmy na długich prostych ze stałą prędkością, zwrotem i pułapem aby dokładnie zbadać opory drona," podaje Facebook w poście na swoim blogu. "Uzyskane informacje pozwolą nam dostroić nasze modele aerodynamiczne, które pomagają nam przewidywać zużycie energii i tym samym optymalizować rozmiar baterii, jak i powierzchnię paneli słonecznych." Drugi pomyślny start i pierwsze pomyślne lądowanie dają nadzieję, że śmiały pomysł firmy Facebook, polegający na internetyzacji odosobnionych technologicznie regionów, ma szansę się ziścić.
 


Źródło: engadget.com