PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-07-11 14:53

Nikt się nie spodziewał amerykańskiej wiewiórki

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie w działaniach zwiadowczych i militarnych, drony są pożądaną przez wojsko technologią, dzięki czemu badania nad nimi są odpowiednio finansowane. Budżet najwyraźniej bywa na tyle duży, że realizowane są całkowicie kosmiczne pomysły - samosterujące łódeczki, chmary autonomicznych dronów, a także sposoby ich efektywnego zwalczania, jak naprowadzane pociski czy działo mikrofalowe. Tym razem ktoś podpisał zgodę na sfinansowanie badań nad dronem-wiewiórką, który pomimo dość absurdalnych skojarzeń, radzi sobie nad wyraz dobrze z lataniem.

Pomyślcie o wiewiórce, która wykonuje skok z wyższej gałęzi na niższą - aby spowolnić swój lot i lepiej kontrolować jego trajektorię, wiewiórki rozkładają swoje kończyny, tym samym poprawiając swoją nośność. To właśnie do obrazu takiej rozczapierzonej wiewiórki nawiązuje nowy dron znajdujący się w arsenale US Army. Robowiewiór waży niespełna pół kilograma i jest wyposażony w silniki umieszczone na skrętnych platformach - dzięki temu może manewrować z niezwykłą zwinnością, od razu stwarzając szerokie pole do wykorzystania go na polu walki. "Nigdy nie będziesz wiedział do czego ostatecznie wykorzystasz tego drona. Może to być zaledwie lot zwiadowczy za najbliższe wzgórze, a może być to też śledzenie kogoś z bezpiecznej odległości," mówi Steve Nogar, naukowiec pracujący przy projekcie.

Jako kolejny etap w rozwoju projektu - bo przecież trzeba ciągle się rozwijać - naukowcy planują nauczyć swoją wiewiórkę bezproblemowego lądowania na powierzchniach różnej maści, po uprzednim rozpoznaniu z czym dron ma do czynienia. To zaawansowane algorytmy wykorzystujące SI i wymagającej szybkiego spostrzegania, stawiając wyzwanie lekkiej konstrukcji, która w obecnym kształcie posiada tylko jedną kamerę.Źródło: engadget.com