PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-01-03 11:10

Na barana robotowi

Większość wózków inwalidzkich, w tym te najbardziej zaawansowane, stawiają na konwencjonalne siedzenia. W związku z tym, że osoba siedząca na nich jest głęboko osadzona, korzystający z niej ludzie są ograniczeni w swojej mobilności i zasięgu. Firma Tmsuk postanowiła odpowiedzieć na ten problem, przygotowując robotyczny wózek inwalidzki, który stawiając na nową pozycję siedzenia, zapewnia większą dostępność do otoczenia, korzystającym z niego użytkownikom.

Pomysł opiera się na zmianie pozycji osoby siedzącej - klasyczne siedzenie jak na krześle zastępuje w tym przypadku siedzenie "na barana". Taki układ, zastosowany w wózku nazwanym Rodem, nie tylko ułatwia samodzielne usadowienie się, ale pozycjonuje użytkownika w pozycji wysuniętej do przodu. Dzięki temu łatwiej jest im umyć zęby, przygotować śniadanie czy prowadzić rozmowy twarzą w twarz.

Robotyczny czynnik tego wózka polega na tym, że jest on w stanie komunikować się z urządzeniami mobilnymi, wpisując się w ideę internetu rzeczy. Dzięki temu łatwo może być przywołany w miejsce, gdzie jest akurat najbardziej potrzebny. Jego zasięg rzędu 15 km oraz prędkość maksymalna sięgająca 6 km/h to zadowalający wynik, który pozwoli się użytkownikom sprawnie poruszać po domu oraz jego okolicy.

Cena premierowa wózka Rodem została ustalona na 8,700$, co jest znaczącym wydatkiem, aczkolwiek nie stanowi przy tym najdroższego wózka inwalidzkiego na rynku. Jego charakter wyklucza używanie go przez osoby z ograniczoną mobilnością w górnych partiach ciała, jednak dla pozostałych może być prawdziwym przełomem i sposobem na podniesienie jakości ich życia. Premiera europejska zapowiadana jest na rok 2018.

Źródło: engadget.com