PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2019-08-30 08:04

Tak będą wyglądać korporacje przyszłości? Robot na kółkach to coś więcej niż jeżdżący tablet

Do tej pory tego typu rozwiązania można było zobaczyć w serialach i filmach. Sheldon Cooper w Teorii Wielkiego Podrywu skutecznie korzystał z takiego urządzenia, ale nie tylko on. Siedem lat temu firma Double Robotics uruchomiła swojego pierwsze robota do "teleobecności". Urządzenie miało zmienić sposób interakcji pomiędzy stacjonarnym biurem a pracownikiem zdalnym. Efekty jednak były mizerne.

Powody można wymieniać bez końca, jednak najważniejszy jest jeden. Robot to nie było nic innego jak iPad na kółkach. Maszyną ciężko było sterować, a zakres jej funkcji był bardzo ubogi. We wtorek jednak pojawił się Double 3, następca, który ma być o wiele lepszy i bardziej praktyczny.


Często tak bywa, że prototypy nie zawsze się sprawdzają. Dopiero któraś z kolei wersja okazuje się tą, która sprawdza się w praktyce. Jednym z ostatnich tego typu przykładów jest składany telefon, w tym przypadku mam na myśli Galaxy Fold od Samsunga. Podobnie jest z robotem, który ma przenieść nas do biura, kiedy wygodnie leżymy w łóżku.


Double Robotics to firma z San Francisco. Zaprezentowała właśnie zaktualizowaną wersję robota. Przypomina on hybrydę Segwaya z tabletem właśnie. Firma zrezygnowała jednak z iPada od Apple. Zastosowano tutaj platformę opartą o Nvidia Jetson TX2. Urządzenie posiada dwa czujniki Intel Real Sense, a także dwie 13-megapikselowe kamerki, które są ruchome w kilku płaszczyznach. Całość uzupełnia sześć mikrofonów, które wychwycą rozmówców z otoczenia.


Zespół, który odpowiedzialny jest za projekt robota, twierdzi, że nowy sprzęt działa z zaprojektowanym na nowo interfejsem. Wprowadzona została funkcja „kliknij, aby jechać”. Dzięki niej na podłodze rysowane są swego rodzaju kropki, które wskazują, gdzie Double 3 może bezpiecznie jechać. Operator, który pracuje zdalnie, może kliknąć dowolną kropkę, a robot sam przemieści się w wyznaczone miejsce.


Double 3 posiada baterie pozwalające na funkcjonowanie przez mniej więcej cztery godziny. Stacja dokująca naładuje akumulator do pełna w mniej niż dwie godziny. Cała konstrukcja jest zdecydowania lepiej zbudowana niż pierwotna wersja urządzenia. Wszystko wygląda na bardziej stabilne i wytrzymałe. Bez problemu robot wkomponuje się w otoczenie biurowe. Twórca i dyrektor generalny Double Robotics, David Cann tak reklamuje robota na swoim blogu:


„Double 3 stanowi ogromny skok technologiczny dla biur i szkół. Ostatecznie zawiera wszystkie najważniejsze funkcje, które były oczekiwane przez naszych klientów”.


Robot Double 3 wraz ze stacją dokującą jest już dostępny w przedsprzedaży. Koszt zestawu to 3999 dolarów. Pierwsza partia ma być wysyłana pod koniec września tego roku. Co istotne, górny element (a więc najważniejszy) Double 3 jest wstecznie kompatybilny z bazą robota Double 2. Obecni klienci mogą zakupić tę część za kwotę 1999 dolarów.


 


 


 


 


 


 

Źródło: dailyweb