PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2016-12-27 15:28

Prowansja dronem stoi

Dostawy kurierskie przy pomocy dronów coraz częściej dostają się na łamy gazet i portali. Nic w tym dziwnego - wszak jest to niezwykle ekonomiczny sposób dostarczania towarów, a szybko rozwijająca się technologia pozwala na dokonywanie takich dostaw przy ograniczonym udziale człowieka. Słyszeliśmy już o eksperymentach na w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, na Filipinach oraz w Niemczech. Do stawki postanowiła się dołączyć Francja, która jest bardziej skoncentrowana nie na eksperymentowaniu, ale na sprawnym wprowadzeniu dronów do regularnego łańcucha dostaw.

Znana również w Polsce grupa DPD, to pododdział kurierski francuskiej poczty państwowej. Rozpoczęła ona właśnie program pilotażowy, w ramach którego sześciośmigłowy dron (hexacopter) dostarcza przesyłki w Prowansji, czyli południowym regionie Francji, którego nazwa najpewniej znajduje się na jednym z opakowań przypraw, spoczywających w Twojej kuchni. Dron jest w stanie dostarczać przesyłki o wadze do trzech kilogramów na dystansie nieprzekraczającym 15 km.

Organizacja całego procesu jest nieco inna od tej, którą zaimplementował Amazon, lub firma Flirtey współpracująca z siecią sklepów Seven-Eleven. Z eksperymentalnej usługi proponowanej przez DPD korzystają póki co wyłącznie klienci biznesowi, którzy do obioru przesyłek posiadają specjalnie wyznaczone i zabezpieczone przestrzenie. Nie jest to więc tak szeroko zakrojony projekt jak inne próby organizacji dostaw przy pomocy dronów, nie mniej może być on skazany na powodzenie właśnie dlatego, że poprzez kontrolowane warunki i ograniczony charakter łatwiej będzie dało się zapewnić właściwe poziomy bezpieczeństwa. Grupa DPD widzi w tym nowym sposobie dostaw rozwiązanie problemu z dostarczaniem przesyłek w trudno dostępne miejsca, takie jak wyspy, góry czy jakiekolwiek inne lokalizacje niedostępne przy wykorzystaniu transportu kołowego.

Źródło: engadget.com