PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2016-12-27 15:50

Robotyczne protezy dla weteranów

LUKE to nazwa projektu, który nakierowany był na opracowanie zaawansowanej protezy ramienia, z której mogliby korzystać weterani amerykańskiej armii. Osiem lat po rozpoczęciu projektowania ramię jest gotowe, otwierając nowy rozdział w historii protez.

Skrót DARPA przewija się przez nasz portal dość regularnie. To komórka armii Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za rozwój i finansowanie projektów "z kosmosu". Nie mamy tu na myśli wchodzenie w kompetencje NASA - DARPA interesuje się futurystycznymi projektami, które mają szansę dać Stanom Zjednoczonym przewagę tam, gdzie inni boją się podejmować badań. Bioniczna proteza LUKE jest wynikiem właśnie takich odważnych badań. Zanim stanie się ona produktem w pełni komercyjnym, w pierwszej kolejności skorzystają z niej amerykańscy weterani wojenni po amputacjach. Dyrektor Biological Technologies Office w DARPA, Justin Sanchez, przekazał właśnie dwie protezy LUKE do centrum medycznego Walter Reed National Military Medical Center.

LUKE, który niegdyś znany był jako DEKA Arm System, to dziecko twórcy Segway'a - Deana Kamena. Skrót LUKE oznacza Life Under Kinetic Evolution (życie wraz z ewolucją kinetyczną - tłum. red.) i jest jasnym odwołaniem do historii dłoni Luke'a Skywalkera z Gwiezdnych Wojen, który owej dłoni został pozbawiony przez swojego nieopatrznego ojca. Proteza jest w stanie przetwarzać kilka poleceń jednocześnie, dzięki czemu stwarza wrażenie naturalnie poruszającej się kończyny. Jej zwinność jest tak wysoce rozwinięta, że pacjenci z jej pomocą byli w stanie uczesać się, a także otwierać zamki.

DARPA ma w planach dalszy rozwój projektu LUKE, aby zbliżyć go jeszcze bardziej do swojego naturalnego odpowiednika. "Wyobrażamy sobie, że podłączenie tej protezy bezpośrednio do centralnego i obwodowego układu nerwowego zapewni jeszcze większą zwinność i bardziej wysublimowane wrażenia sensoryczne u pacjentów," przyznaje Justin Sanchez.


Źródło: engadget.com