PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-01-18 12:36

Robot w autonomicznym samochodzie

Tego jeszcze nie było. Zazwyczaj donosimy naszym czytelnikom o interesujących robotach, lub interesujących autonomicznych samochodach. Ten artykuł będzie o niecodziennej parze - Sophie i Jacku. Sophia to humanoidalny robot, a Jack to zmodyfikowane Audi A7. Łączy ich jedno - sztuczna inteligencja.

Sophia to niezwykła konstrukcja przygotowana przez Hanson Robotics. Jest sztandarowym przykładem robota, który tak łudząco przypomina człowieka, że powoduje naturalny niepokój wśród obserwatorów (tzw. dolina niepewności). W przerwach od gry w kółko i krzyżyk i grożeniu iż "zniszczy ludzkość", wozi się najnowszymi eksperymentalnymi samochodami, a do tego lubi o tym opowiadać.

Jack z kolei to niemiecki dżentelmen, ubrany w gustowne białe wdzianko, który doskonale potrafi się sam prowadzić. Dowiódł tego już w 2015 roku, kiedy to sam pokonał dystans 550 mil dzielący San Francisco i Las Vegas w samą porę na rozpoczęcie targów CES 2015.

Tegoroczna podróż Sophie i Jacka nie była nawet w połowie tak długa, jednak nie była też nakierowana na bicie rekordów. Eksperyment miał na celu zbadanie sztuczna inteligencja odbiera korzystanie z dobrodziejstw zapewnianych przez drugiego robota. Już na samym początku, zapytana o opinię na temat autonomicznych pojazdów, Sophia przyznała iż "Będę z wami szczera - sądzę że jest to naprawdę cool. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy ludzie reagują sceptycznie na inteligentne systemy, takie jak ja. A jeżeli chodzi o moje zdanie, to mam kompletne zaufanie do Jacka."

Sophia pozostawała spokojna podczas całej przejażdżki, czego z pewnością nie można powiedzieć babci, która stała się hitem internetu po tym, jak pomysłowy wnuczek posadził ją za kierownicą swojej Tesli i włączył autopilot.Źródło: roboticstrends.com