PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-02-21 11:02

W maju w Dubaju

Pamiętacie EHang 184? To jednoosobowy dron załogowy, który szturmem podbił serca miłośników technologii na zeszłorocznych targach CES. Wtedy widziany był jako nowinka, teraz jako tchnienie przyszłości. Szef Dubai Roads and Transportation Agency ogłosił na Światowym Forum Ekonomicznym, iż chiński drony powinny zacząć latać w Dubaju już tego lata.

Jak donosi Associated Press, EHang 184 wykonał już kilka lotów wokół ikony Dubaju - drapacza chmur Burj Al-Arab. Starty miały się odbywać z lądowiska umieszczonego na poziomie ponad 200 metrów. "To nie są jedynie czcze słowa," mówi Mattar al-Tayer, szef wydziału infrastruktury. "Wykonaliśmy już kilka udanych prób latania tym pojazdem po niebie nad Dubajem."

Nie zostało sprecyzowane, czy loty były lotami załogowymi, ale wszystko wskazuje na to, że PFV (Personal Flying Vehicle), czyli osobisty pojazd latający, został ulepszony względem modelu pokazywanego na początku 2016 roku w Las Vegas. Associated Press podaje, iż PFV jest obecnie w stanie latać przez 30 minut, a jego zasięg to około 45 km. W dalszym ciągu jednak może udźwignąć tylko jednego pasażera i to z niewielką torbą podróżną.

Pojazd jest w pełni autonomiczny, co oznacza, że do "pilota" należy jedynie wskazanie miejsca na mapie, a EHang sam opracuje najlepszą drogą do wybranego punktu. Aby tego dokonać, system łączy się poprzez sieć bezprzewodową 4G z naziemnym centrum kontroli lotów.

Tytuł pierwszego miasta, które ulotniło załogowe drony z pewnością przypadnie stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednak nie jest ono jedynym aspirującym do tego miana. Stan Nevada czyni ambitne starania o przyznanie homologacji na EHang 184 w FAA - federalnej agencji lotniczej. Kto wie, czy na przyszłorocznych targach CES odwiedzający nie będą mieli okazji się po nich przelecieć.

Źródło: engadget.com