PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-05-24 13:18

Singapurski Robocop

Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Jak niejeden azjatycki kraj, Singapur również stanowi potęgę na rynku elektronicznym, czego przejawem może być jeden z pierwszych na świecie robo-samochódów o zacięciu policyjnym . Jakby tego było mało, Robocop na kółkach posiada na swoim pokładzie drona, którego może wysłać w pościg za tymi, co prawa nie szanują.

O-R3 - pod tą nazwą, która przywodzi na myśli nazwy robotów z serii Gwiezdnych Wojen, kryje się dziecko singapurskiego startupu - firmy Ostaw Digital. Stworzyli oni niewielki pojazd, który gabarytami przywodzi na myśl wózek golfowy, jednak odznaczający się znacznie innym zastosowaniem. Czujniki LIDAR, GPS oraz pozostałe przyrządy, które zainstalowano mu na pokładzie, są wykorzystywane do rozpoznawania porzuconego bagażu oraz odróżniania pracowników od losowych osób. W efekcie jeżeli robot dostrzeże bagaż, który pozostaje bez nadzoru przez ponad 5 minut, podniesie on alarm i wskaże przedmiot stosownym służbom celem głębszej analizy.

Robot świeci również inną oryginalną funkcją. Na podstawie bazy twarzy pracowników, potrafi on wychwycić osoby nie będące upoważnione do przebywania na danym terenie. Aby skutecznie je śledzić w zatłoczonych przestrzeniach, O-R3 może wysłać za taką osobą drona i na bieżąco śledzić jej poczynania z lotu ptaka.

Singapur stara się o stanie się pierwszym na świecie smart city, a robot O-R3 dostarczony przez Ostaw zdaje się dobrze wpasowywać w oczekiwania rządu. Firma planuje wypożyczać robota za cenę 10 tys. dolarów miesięcznie, co przekłada się na wynagrodzenie mniej więcej otrzymywane przez czterech szeregowych pracowników w tym okresie. Podobnie jak jego przemysłowi bracia z fabryk, O-R3 będzie w stanie przejąć niektóre zadania niższego szczebla, jednak sami jego twórcy są zgodni co do tego, iż nie może on w pełni zastąpić swoich ludzkich odpowiedników. Robot produkowany przez Ostaw Digital ma pełnić komplementarną funkcję względem personelu, który będzie zajmował się bardziej zaangażowanymi zadaniami.


Źródło: engadget.com