PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-05-24 13:41

Cyfrowi policjanci

Dubaj, jeden z emiratów wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaskakuje raz po raz odważnymi i bezprecedensowymi pomysłami. Wyścigi dronów, bezzałogowe powietrzne taksówki a tym razem... robotyczni policjanci. Czy cyfrowi policjanci mogą okazać się bardziej kompetentni od swoich ludzkich odpowiedników?

Pierwszy policjant nowej generacji właśnie zgłosił się na służbę. To robot REEM dostarczony przez PAL Robotics z Hiszpanii. Mierzący niespełna 170 cm robot swoim wyglądem przypomina rycerza w kompozytowej zbroi, który idąc z duchem czasu zamiast konno, porusza się na kółkach.

Dubai planuje do 2030 roku wprowadzić tyle robotów, że będą one stanowiły 25% całej kadry policyjnej. "Chcemy uczynić naszą policję zgodną z ideą smart city. Do 2030 roku będziemy dysponowali pierwszym komisariatem, który będzie w stanie funkcjonować bez ludzkiego personelu", mówi Brigadier Khalid Nasserl Al Razouqi - dyrektor generalny departamentu Smart Services w dubajskiej policji.

Co nowy posterunkowy będzie potrafił? Doświadczenia z prototypem pozwalają stwierdzić, że obywatel przy pomocy robota będzie mógł zgłaszać przestępstwa, przesyłać dokumenty oraz uregulowywać należności za wykroczenia drogowe. Tymi funkcjami odznaczał się już rok temu, jednak policja w Dubaju nie podała do informacji, w jakie nowe funkcje został on wyposażony od tego czasu. Wiadomo jednak iż Dubaj współpracuje z IBM nad wykorzystaniem superkomputera Watson i jego zdolności do rozpoznawania komend głosowych. Celem ostatecznym jest dostarczenie miastu policjantów nowej generacji, którzy służby bać się nie będą, a swoim czujnym okiem i szerokimi zdolnościami będą w stanie sprawnie zwalczać przestępczość w arabskiej metropolii.

Pozostaje tylko pytanie jak opinia publiczna zareaguje na odczłowieczonych stróżów prawa. Czy ludzie będą mu ufali bardziej, ponieważ robot będzie wolny od uprzedzeń? Czy może skrępowanie będzie powodowało, iż nie będą wchodzili z nim w interakcje, tym samym przekreślając sens jego istnienia przy zgłaszaniu przestępstw. Dubaj z pewnością posłuży za eksperymentalny przykład, któremu z zaciekawieniem będzie przyglądało się niejedno państwo na świecie.


Źródło: engadget.com