PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-12-05 11:35

Roboorigami z ponadprzeciętnymi siłami

Roboty miękkie charakteryzują się zdolnością do wykonywania ruchów zbliżonych do żywych organizmów - ceną tej cechy jest jednak zmniejszona siła, która zawęża jego pole zastosowań. Na ten problem odpowiedziała grupa naukowców z MIT CSAIL oraz Harvardu, poprzez opracowanie sztucznych mięśni, które przydają miękkim robotom niespotykaną wcześniej siłę. Mowa tutaj wręcz o supermocach - mięsień o masie 2,6 grama jest w stanie podnieść ciężar rzędu 3 kg. To niczym kaczor podnoszący samochód osobowy.

Receptą na tą niespodziewaną eksplozję siły, rodem z heraklesowego bicepsa, okazała się konstrukcja oparta o wewnętrzny szkielet wykonany z plastiku, otoczony wodą lub powietrzem i zamkniętymi w worku - swoistej "skórze". Po wprowadzeniu wnętrza w stan próżni, worek wprawia mięsień w ruch, tworząc napięcie, które wywołuje ruch. Prowadzenie mięśnia nie wymaga zasilania ani ludzkiego udziału, ponieważ jest zależne wyłącznie od ukształtowania szkieletu.

Podczas szeregu przeprowadzanych eksperymentów, naukowcy stworzyli mięśnie, które były w stanie wyciągnąć kwiatek z ziemi, zwinąć się w cewkę oraz skurczyć do 10% swojej początkowej objętości. Poszli nawet tak daleko, iż stworzyli mięsień z polimeru rozpuszczalnego w wodzie co oznacza, że technologia ta może być obojętna środowiskowo z minimalnym wpływem na ekosystem. Ponadto wśród pól eksploatacji wskazuje się badania głębinowe, chirurgię niskoinzwazyjną oraz zmiennokształtną architekturę.

Mięśnie są skalowalne - badacze stworzyli je w rozmiarach sięgających od kilku milimetrów, aż do metra. Ponadto ich produkcja jest relatywnie tania - pojedynczy mięsień może być stworzony w dziesięć minut, kosztując jedynie dolara. Sam zespół naukowców był pod wrażeniem, jak wysoce wydajna okazała się ta technologia. "Byliśmy niezwykle zdumieni, kiedy okazało się jak silne są te mięśnie. Dane szacunkowe wskazywały, iż będą posiadały wyższą maksymalną wagę funkcjonalną, niż miękkie roboty zazwyczaj, ale nikt nie przewidział, że wzrost będzie tysiąckrotny," mówiła szefowa CSAIL Daniela Rus. "To jak wyposażanie robotów w supermoce."

Źródło: engadget.com