PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2017-12-13 13:59

Już tyle nie pracuj

Japońska kultura zachęca pracowników do zostawania w pracy po godzinach, odwołując się przy tym do poczucia lojalności, które nigdzie nie jest tak wysokie, jak w Japonii. Dodatni wpływ ekonomiczny tego zjawiska jest kontrastowany przez zaburzenia w życiu rodzinnym i społecznym, przyczyniając się do przedwczesnych śmierci. Firma Taisei wpadła na innowacyjny pomysł, który powinien sprawnie rozwiązać ten problem.

T-Frend to dron dozorczy, którego głównym zadaniem ma być... latanie po biurze i puszczanie głośnej muzyki w pobliżu pracowników, którzy pozostają na swoich stanowiskach nawet po zakończeniu swojej zmiany. Odgrywanie "Auld Lang Syne", popularnej melodii sygnalizującej koniec pracy, ma zmotywować nawet najbardziej zmotywowanych pracowników do opuszczenia biura i rozpoczęcia życia społecznego.

Dron jest w pełni autonomiczny, a ponadto nie potrzebuje GPSu, aby sprawnie przemierzać przestrzeń biurową. Kto próbował używać tego systemu we wnętrzach pewnie dobrze wie dlaczego. Koszt wynajęcia takiego sprzętu to niespełna 500$ miesięcznie. Powoduje on, iż ta usługa będzie ograniczona tylko dla średnich i większych przedsiębiorstw, jednak z pewnością nie braknie na nią chętnych.

Rząd Japonii zmaga się ze skutkami starzejącego się społeczeństwa, a także niezdrowym trybem, jaki prowadzą Japończycy w wieku produkcyjnym. To staranie prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której kierownicy muszą zostawać dłużej w pracy, ponieważ nakłaniają pracowników niższego szczebla, aby opuścili biuro. Wprowadzenie T-Frenda wydaje się być złotym rozwiązaniem tego problemu.

Źródło: engadget.com