PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-01-24 12:05

Ma wielkość centówki, a do powiedzenia więcej, niż dwa grosze

Dla tych, co na myśl o słowie "robot" widzą potężna ramiona przemysłowe, pracujące mozolnie w halach fabryk, chcielibyśmy przypomnieć, że robotyzacja ma również swoje kameralne, zminiaturyzowane oblicze. Co prawda ciężko tego typu sprzęt byłoby zastosować do aplikacji pokroju pick and place, jednak tam gdzie wymagana jest precyzja i niewielkie rozmiary, sprawdzają się wyśmienicie. Tak, jak na przykład na polu mikrochirurgii.

MilliDelta właśnie dołączył do pocztu robotycznych mikrochirurgów, będąc jednocześnie reprezentantem klasy lekkiej wśród podobnych urządzeń. Niech was jednak nie zmylą jego rozmiary - pomimo wielkości nie przekraczającej monety centowej (19 mm - przyp. red.), niesie on ze sobą niemały potencjał. Posiada on elastyczne stawy, zdolne do bycia zginanymi oraz piezoelektryczne siłowniki, które pozwalają mu pracować ze stopniowaną siłą, precyzją oraz wysoką prędkością.

Jego twórcy z Harvard Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering and the John A. Paulson School of Engineering and Applied Scienses twierdzą, iż może on wykonywać szerokie spektrum operacji z zakresu mikrochirurgii w ograniczonych przestrzeniach. W przeciwieństwie do istniejących robotów typu Delta, które naukowcy przez lata sukcesywnie miniaturyzowali, MilliDelta to zwinny operator. "Roboty Delta, obecne w tym momencie na rynku, są w stanie pracować z częstotliwością kilku Herzów," mówi Hayley McClintock, naukowiec z Harvardu, który brał udział w budowie robota. "Imponującym w przypadku naszego robota jest to, iż jest w stanie rysować okręgi z częstotliwościami sięgającymi 75 Hz."

Naukowcy opracowali nowego robota przy użyciu techniki, znanej jako "pop-up microelectromechanical systems" (MEMS). Dzięki temu, byli oni w stanie zbudować złożoną strukturę, przy wykorzystaniu jedynie płaskich powierzchni. Następnym krokiem dla MilliDelta będzie dostrojenie jego parametrów, tak aby niebawem nabrał on ostatecznego kształtu z zewnątrz, a jego wnętrze zostało wyposażone w nowe źródło energii i elektronikę sterującą.

Zachęcamy do obejrzenia poniższego materiału wideo, prezentującego obecne zdolności robota MilliDelta.
Źródło: engadget.com