PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-02-26 10:11

Gdy już myśleliście, że roboty nie mogą być bardziej mobilne

Pomiędzy przedsiębiorstwami, o których najczęściej donosimy na łamach naszego portalu, z pewnością jedno z pierwszych miejsc należy do amerykańskiego Boston Dynamics. Już od kilku lat to właśnie zespół z Bostonu wyznacza nową jakość na polu mobilności robotów - i wcale nie mamy tu na myśli nowego roboodkurzacza, który jest w stanie przejechać po dywanie z długim włosiem.

Boston Dynamics właśnie opublikował nowy klip z jednym ze swoich mniejszych pupili - SpotMini. Ich robot nie tylko porusza się sprawnie na czterech kończynach, używa specjalnego manipulatora do otwierania drzwi, ale również jest w stanie kontrować wpływ człowieka z zewnątrz, który próbuje zakłócić przebieg procesu. SpotMini był w stanie otworzyć drzwi pomimo popychania go kijem hokejowym, zamykania drzwi czy chwytania go za "ogon".

To nie pierwszy przypadek, kiedy Boston Dynamics "nadwyrężą" swoje roboty, wystawiając je na nieprzyjemne sytuacje. Firma wychodzi naprzeciwko pytaniom, oświadczając iż robot nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z takimi testami. Taka forma badań nie spowoduje, że pewnego dnia dojdzie do przewrotu (albo i puczu), a wnioski wyniesione z tego badania mogą okazać się przydatne w przyszłości podczas operacji ratunkowych, czy w innych przypadkach, gdzie robot będzie musiał sobie poradzić z napotkanym oporem. W dalszym ciągu jednak trudno nie współczuć SpotMini - wszak jeżeli pewnego dnia wykształci uczucia, pewnie z bólem będzie wspominał, jak pan w okularach usilnie przeszkadzał mi przejść przez drzwi, chociaż chwilę wcześniej kazał mu to zrobić.Źródło: engadget.com