PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-04-05 12:41

Spektakularny debiut dronów na usługach rosyjskiej poczty

To miał być naprawdę wielki dzień w syberyjskim mieście Ulan-Ude, położonym nieopodal jeziora Bajkał. Firma Rudron/Expeditor 3M miała przeprowadzić test pierwszego drona, który miałby latać na usługach rosyjskiej poczty. Podobne wydarzenia cieszą się niezwykłą popularnością w każdym kraju, gdzie są przeprowadzane, więc mieszkańcy Ulan-Ude musieli poczuć się wyróżnieni. Zachęcamy do obejrzenia filmu poniżej, aby się przekonać, czy Rosja jest gotowa na dostawy dronowe.Jak można dość szybko zauważyć, rosyjska poczta jeszcze przez pewien czas będzie musiała dostarczać paczki tradycyjnymi sposobami. Tym samym drony pokazały swoją prawdziwą naturę i dały dowód temu, iż lepiej podobne testy przeprowadzać najpierw we własnym zakresie, zanim wyjdzie się przed ludzi. Najwyraźniej duma wynikająca z umieszczenia swojego logo na latającym pojeździe przeważyła nad rozsądkiem.

Na nasze oko dron został źle zaprogramowany. Po osiągnięciu zadanej wysokości prawdopodobnie miał z pełną prędkością zacząć lot w kierunku celu. W przypływie entuzjazmu osoba odpowiedzialna za ustawienie sprzętu zapewne zaprogramowała wartość przechylenia na 100%, zapominając iż po przekroczeniu 50% przechylenia, kąt natarcia wynosi ponad 45 stopni, a maszyna nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej siły nośnej do utrzymania się w powietrzu. Świadczyć mógłbym o tym fakt, że w ostatniej fazie lotu dron znajdował się pod kątem prostym do ziemi.

Nie jesteśmy jednak podkomisją smoleńską, a portalem o robotach, dlatego krótko podsumujemy, iż po tym dość gorzkim starcie rosyjska poczta odcięła się od tej próby. Pewnie zastanowi się dwukrotnie, zanim ponownie będzie firmowała sobą kolejny eksperyment. Nie zraża to jednak konstruktora, który pomimo straconych 20000 $ nie zamierza się poddawać. Życzymy mu samych sukcesów, szczególnie jeżeli zamierza testować swoje sprzęty w otoczeniu ludzi.

Źródło: engadget.com / New York Post