PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-04-09 12:45

Moc BMW w wyścigach dronów

Drone Racing League to pierwsza oficjalna liga wyścigów dronowych w Stanach Zjednoczonych. Istnieje zaledwie od roku, lecz dzięki zainteresowaniu i wsparciu ze strony telewizji sportowej ESPN, szybko zaistniała w przestrzeni publicznej. Do wyścigów postanowiło wejść BMW i zaprowadzić w nich niemiecką jakość.

Kto by się spodziewał, że BMW zaistnieje również w sferze dronów. Co prawda firma ta zaczynała od produkcji silników do samolotów, jednak przez lata wyrosła na legendę świata samochodów. Dzięki postępowi technologicznemu, otwarło się nowe pole do popisu, a BMW nie ociągało się, aby skorzystać z okazji. Owocem tego działania, jest ścisła współpraca, którą niemiecki koncern prowadzi z Drone Racing League, dostarczając do niej oficjalne drony o odpowiedniej "homologacji". Zapewnia to wyrównane warunki na starcie, którego rozstrzygnięcie zależy wyłącznie od zdolności pilotów.

W zeszłym roku, ważący niespełna 800 gram dron DRL RacerX, ustanowił rekord Guinnessa w prędkości lotu quadrocoptera (czyli klasycznego drona z czterema silnikami). Sprzęt osiągnął prędkość przekraczającą 260 km/h! Wydaje się to zawrotną wielkością, jeżeli wziąć pod uwagę niewielkie gabaryty i tym samym mało postawny wygląd owego drona. Sprawdza się tu bardzo dobrze powiedzenie "Mały, ale wariat".


robot_robotyka_automatyka_drone_racing_league
BMW postanowiło jednak na tym nie przestawać i pracuje nad nowym dronem, który pobiłby kolejne rekordy i tym samym podniósł poprzeczkę całej ligi. W tym celu udostępniona ma zostać fachowa wiedza techniczna ekspertów BMW oraz należący do koncernu tunel aerodynamiczny, w którym zazwyczaj testowane są nowe samochody.

Jak dla niektórych mariaż BMW z dronami może wydawać się odległy, tak reprezentanci firmy przyznają, że wyścigi dronowe nie leżą daleko od wyścigów samochodowych. "To dziedzina sportu o wysokim stopniu rywalizacji, odznaczająca się silną mieszanką techniki i starcia cyfrowych technologii", mówi Jörg Reimann, szef BMW Brand Experience.

O najnowszych osiągnięciach BMW na tym polu przekonać się będą mogli już niebawem odwiedzający Monachium, gdzie w pobliżu Olympiapark mają rozpocząć się regularne wyścigi. Póki co zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje z czym mierzą się piloci startujący w Drone Racing League. Polecamy szczególnie tym, którzy myśleli, że wiedzą, jak się lata dronem.

Źródło: engadget.com