PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-04-09 13:53

NASA inwestuje w zmiennokształtne roboty

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że NASA jest jedną z instytucji, które z dużym entuzjazmem podchodzą do finansowania bardzo odważnych i czasami dość kosmicznych projektów. Nie mniej, najwyraźniej w agencji, dla której kosmos jest najwyższym celem, miejsce znajdzie się i dla koncepcji rodem z science fiction. Tym razem postawiono na Bioboty i zmiennokształtne roboty, które mają umożliwić eksplorację niezbadanych zakątków kosmosu.

W tym roku NASA wybrała 25 koncepcji technologicznych, w których rozwój zamierza zainwestować nowe środki. Mają one poprawić zdolność ludzi, jak i robotów, do bliższego poznawania kosmosu. Pośród wybranych technologii, dwie zwracają uwagę najbardziej. Widoczny na powyższym obrazku Shapeshifter (czyli zmiennokształtny) w założeniu ma być chmarą robotów, które będą mogły się łączyć ze sobą w różne moduły, przeznaczone do spełniania różnych zadań. Mogłaby ona przyjąć formę samolotu, dla zadań na wysokościach, kuli do poruszania się po ziemi, czy formę torpedy, celem zwiedzania głębin.

Drugą z propozycji jest Biobot, który miałby być asystentem astronauty, gdy ten zwiedzać będzie powierzchnie obcych planet. Zgromadzony w nim zapas płynów i jedzenia powinien pozwolić astronaucie na dłuższe spacery bez konieczności powrotu do bazy. Wersja rozbudowana zakłada, że robot byłby w stanie transportować również niezbędny sprzęt, jak również stanowić przekaźnik służący komunikacji z centrum na Ziemi.

Początkowe dotacje wynoszą po 125 tys. $ - dzięki nim możliwe będzie rozbudowanie projektów i wykazanie, czy są w stanie sprostać stawianym im oczekiwaniom. Jeżeli komisja oceni prace pozytywnie, zespoły będą mogły aplikować do drugiego etapu grantów. Wprowadzenie ich w fazę testów wydaje się być odległą wizją, nie mówiąc już o zastosowaniu w praktycznych sytuacjach. Pokazuje to jednak determinację NASA na drodze do osiągnięcia swoich celów, gdzie konkretne pieniądze mogą zostać przyznane na realizację odważnych pomysłów. Może teraz czas na Was?

Źródło: engadget.com