PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-06-27 10:45

Myśleć jak robot, czy myśleć robotem?

Naukowcy z MIT pracują nad robotem, którym można sterować przy pomocy ruchów dłoni oraz sygnałów mózgowych. Tym samym wyznaczają oni przełomowy moment, w którym to maszyna adaptuje się do człowieka, a nie odwrotnie, jak to miało miejsce dotychczas.

Nie sposób ukryć, że technologie robotyczne tworzą niemalże nieskończoną przestrzeń do sprawdzania nowych rozwiązań, czy też usprawniania dotychczasowych procesów. Nie mniej, skłonienie ich do robienia dokładnie tego, czego byśmy od nich oczekiwali, wymaga znajomości odpowiednich języków, które pozwoliłyby się nam z nimi porozumieć. Trend w intuicyjnym programowaniu robotów jest widoczny od kilku lat, gdzie operatorzy mogą planować trajektorię poprzez ręczne przemieszczanie ramienia. Jeżeli badania na MIT pójdą w dobrą stronę, być może niebawem nie trzeba będzie nawet dotykać robota, aby zadać mu odpowiednie zadania.

Zespół naukowców ujarzmij moc sygnałów wytwarzanych przez ludzki mózg, nazywając swój system ErrPs - "error-related potentials", odwołując się do reakcji mózgu, gdy jego posiadacz zauważy jakąś pomyłkę. System monitoruje aktywność mózgową osoby obserwującej robota - jeżeli robot wykona błąd w swoim ruchu, mózg zareaguje na ten fakt, a system będzie w stanie wykryć reakcję mózgu, zatrzymując tym samym robota, aby użytkownik mógł go odpowiednio nakierować.

Do testów wykorzystano współpracującego robota Baxter od Rethink Robotics, który operując wkrętarką miał trafić w jeden z trzech celów na makiecie. Przy pomocy ze strony człowieka, który obserwował cały proces, Baxter mógł pochwalić się sukcesem w granicach 70-97%. Co jest niezmiernie istotne, to fakt, że system ten jest w stanie współpracować z ludźmi, którzy po raz pierwszy mają z nim do czynienia, czyniąc go niezwykle atrakcyjnym do zastosowania w praktycznych przykładach.

Joseph DelPreto, kierownik projektu, mówi że ten wynalazek jest szczególnie ważny, gdyż w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, użytkownik nie musi myśleć w predefiniowany sposób, aby osiągnąć sukces w zaprogramowaniu robota. "To maszyna dostosowuje się do ciebie, a nie na odwrót," mówi DelPreto, po czym dodaje, iż system "pozwala na komunikację z robotem na kształt tej, jaką podjęlibyśmy z drugim człowiekiem."


Możliwość sterowania robotami w ten sposób otwiera nowy potencjał w zakresie zarządzania grupami robotów. Stwarza ona również szansę dla osób starszych, o ograniczonej mobilności czy problemach z wymową. "Chcielibyśmy odejść od wizji świata, w którym ludzie muszą się dostosowywać do warunków dyktowanych przez maszyny," mówi nadzorca projektu, Daniela Rus. "Podejścia jak te pokazują, jak ważnym jest rozwijanie systemów robotycznych, które są naturalnym i intuicyjnym przedłużeniem nas samych."

 

Źródło: engadget.com