PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2018-07-03 12:12

Robostrażnik dla ochroniarzy

Roboty patrolujące dostępne obecnie na rynku, jak chociażby te oferowane przez firmę Knightscope, są pojazdami w pełni autonomicznymi, które w obliczu spotkania z niepożądanym osobnikiem, są osamotnione w tym starciu. Dzieje się tak, bowiem obecne rozwiązania skupiają się na identyfikacji wizualnej niechcianych osób i utrzymywaniu z nimi kontaktu wizualnego, do czasu przybycia ludzkiej ochrony. To podejście może się niebawem zmienić w efekcie partnerstwa, jakie zawiązały firmy Turing i Segway.

Firma Turing zaproponowała, że zamiast stawiać na w pełni autonomicznego i bezosobowego robota, można byłoby połączyć zalety dotychczasowych rozwiązań, z możliwościami wynikającymi z użycia pojazdu takiego jak Segway. Owocem tej koncepcji jest Nimbo - robot patrolujący, który w razie potrzeby może przejść w "Ride-On Mode" i stać się zdolnym, do przewożenia pojedynczej osoby z prędkością do 20 km/h. Dzięki temu, ochrona nie tylko będzie wiedziała o potencjalnym intruzie, lecz będzie również w stanie sprawnie dotrzeć we wskazane miejsce i zapewnić wsparcie swoim robotycznym kompanom.

Głównym zadaniem robota będzie zdalne patrolowanie wyznaczonych obszarów i dostarczanie audiowizualnych ostrzeżeń, jeżeli pozytywnie zidentyfikuje intruza. W tym celu korzysta z najnowszych osiągnięć, jak technologia Intel RealSense. Kolejne zalety wynikają z oparcia się na konstrukcji osobowych Segwayów - bezkompromisowy rozmiar kół jest krokiem milowym na polu pokonywania przeszkód terenowych, w stosunku do obecnych na rynku robotów patrolujących. Nimbo powinien bez problemu pokonywać krawężniki oraz progi zwalniające, a jego szerokość wynosząca nieco ponad 60 cm, pozwoli mu przejeżdżać przez ciasne zaułki i wąskie przejścia. Ponadto, został tak zaprogramowany, aby okresowo wracać do bazy, celem podładowania akumulatorów. Dzięki temu Nimbo jest w stanie dostarczać przekaz video bez zbędnych przerw.

Przedstawiciele firmy Turing nie zdradzają, z jakimi kosztami wiązać się będzie zakup Nimbo, lecz jest pewne, iż zależny on będzie od wymagań poszczególnych klientów. Robot może zostać dostosowany do obecnych systemów zabezpieczeń, porozumiewać się z dronami oraz być wyposażonym w dodatkowe czujniki. Dzięki jego wszechstronności, jest całkiem prawdopodobne, że już niebawem będzie można wpaść na jednego z nich w nowym biurowcu, czy galerii handlowej.


Źródło: engadget.com