PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2019-04-26 08:35

Sonda NASA zarejestrowała "trzęsienie Marsa"

Sonda NASA InSight, prowadząca badania geofizyczne i sejsmologiczne Marsa, zarejestrowała coś, co - według naukowców - jest pierwszym "trzęsieniem Marsa" (ang. marsquake) odnotowanym przez człowieka.

Jak podkreśla Reuters, powołując się na kalifornijskie Jet Propulsion Laboratory, byłby to pierwszy wstrząs sejsmologiczny zarejestrowany przez ludzkość na innej planecie.

InSight wylądowała na Marsie 26 listopada 2018 roku. To pierwsza sonda, której celem jest badanie głębokiego wnętrza obcej planety.

Wstrząs zarejestrowany przez sondę 6 kwietnia, w 128 marsjańskim dniu jej misji, miał siłę ok. 2,5 stopnia w skali Richtera.

"To wydarzenie otwiera przed nami nowe pole: sejsmologię Marsa" - napisał Bruce Banerdt, odpowiedzialny za misję InSight, w specjalnym oświadczeniu.

Naukowcy analizują teraz zebrane dane, ale wszystko wskazuje na to, że źródło wstrząsu znajdowało się we wnętrzu planety i nie było spowodowane działaniem sił zewnętrznych (np. wiatru).

Zdaniem Banerdta epicentrum niewielkiego wstrząsu znajdowało się ok. 50-100 km od sondy.

Siła wstrząsu zarejestrowanego na Marsie jest podobna do wstrząsów rejestrowanych na Księżycu w latach 1969-1977 przez sejsmometry zainstalowane tam w czasie misji w ramach programu Apollo. Zarówno na Marsie, jak i na Księżycu nie ma płyt tektonicznych przez co - w porównaniu do Ziemi - pod względem sejsmologicznym są to "spokojne" ciała niebieskie.

InSight zarejestrowała jeszcze trzy inne sygnały sejsmiczne (14 marca, 10 i 11 kwietnia), ale były one za słabe, aby przesądzać, czy rzeczywiście były to "trzęsienia Marsa".

Źródło: https://www.rp.pl/