PATRONI ROBOTYKI:
 

NOWINKI TECHNICZNE

2019-08-05 08:11

Robot wielkości karalucha wytrzymuje nadepnięcie dorosłej osoby

Karaluch jest niezwykle wytrzymały. Żywotność tego owada kolejny raz zainspirowała naukowców. Tym razem fanów robotyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy skonstruowali niewielkiego robota z wyglądu przypominającego karalucha i równie wytrzymałego na zgniatanie.

Jeden z twórców urządzenia Liwei Lin powiedział: Większość ludzi wie, że jeśli nadepnie się na karalucha, to by go zabić, trzeba jeszcze się trochę przyłożyć. Inaczej karaluch przeżyje i ucieknie.


Robot waży mniej niż jedną dziesiątą grama, a mimo to bez uszczerbku „przeżywa” nacisk ok. 60 kg. Naukowcy swój wynalazek opisali w magazynie Science Robotics.  „Karaluchobot” (tak można by go nazwać) został wykonany z cienkiej warstwy fluorku poliwinylidenu pokrytej elastycznym polimerem. Całość mierzy ok. 10 mm. 10 milimetrów długości. Robot powstał w wyniku poszukiwań rozwiązań umożliwiających produkcję małych, ale niezmiernie wytrzymałych i elastycznych maszyn. Urządzenie w zasadzie pozbawione jest nóg. Porusza się skokami, kurcząc i rozprostowując małe ciałko w wyniku napięcia elektrycznego przekazywanego za pomocą drutu. Obecnie naukowcy pracują nad wersją wyposażoną we własne zasilanie.


Aby przetestować prędkość, wytrzymałość i elastyczność robotycznego owada, badacze umieścili na nim serię ciężarków i przedmiotów oraz określili czas, w jakim poruszał się on wzdłuż linijki. Okazało się, że robot jest w stanie wspinać się po zboczu o kącie nachylenia 7,5° z prędkością siedmiu długości ciała na sekundę, przenosić obciążenia do sześciu razy większe niż jego ciężar własny i wytrzymać nacisk stopy dorosłego człowieka. Projekt z Berkeley wydaje się więc unikalny ponieważ w porównaniu z innym równie wytrzymałymi robotami jest nie tylko wytrzymały, ale także elastyczny i stosunkowo szybki.


 


 

Źródło: chip